سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

امیرحسین صیرفی پس از اتمام حبس تعزیری از زندان اوین آزاد شد

0
1652

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، امیرحسین « ایمان » صیرفی، زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان زندان اوین، پس از اتمام دوران حبس تعزیری خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، امیرحسین « ایمان » صیرفی، زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ اتاق ۱ زندان اوین پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود آزاد شد. اتهام این شهروند، جاسوسی برای آمریکا عنوان شده بود و پس از بازداشت در سال ۱۳۹۲ و طی مراحل دادرسی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۳ سال هم حبس تعلیقی محکوم شد. 

امیرحسین « ایمان » صیرفی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۲، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با اتهام « جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. 

پس از گذشت ۱ سال و ۵ ماه بلاتکلیفی در بند ۳۵۰، امیرحسین « ایمان » صیرفی، در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۳، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهام « جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا » محاکمه و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۵ عیناً تائید و به این زندانی امنیتی ابلاغ شد. 

این زندانی امنیتی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، با توجه به بخشنامه قوه قضائیه مبنی بر جداسازی متهمین « که شامل افرادی می شود که هنوز حکم قطعی دریافت نکردند» و محکومین « که شامل افرادی است که احکام حبس تعزیری آنها قطعی شده » از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۱ اتاق ۱ این زندان منتقل و تا زمان آزادی خود در این مکان تحمل حبس می کرد. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما در ایران طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی ایران بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی و یا ارتباط با دووَل متخاصم، بازداشت کرده و در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام صادر کردند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان و نوع فعالیتهای آنان از این موارد بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است.

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین هر انسانی با هر نوع اتهام به محق به برخورداری از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینآزادی زندانی از زندانامیرحسین صیرفیاندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه 4 سالن 1 زندان اویناندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه هفتاندرزگاه هفت زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۱اندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۲اندرزگاه۴سالن۱ زندان اوینایمان صیرفیاتهام جاسوسیاتهام جاسوسی برای دوول متخاصماتهام جاسوسی در ایرانبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹حقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبسحبس تعلیقیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانیزندانی امنیت امیرحسین صیرفیزندانی امنیتیزندانی امنیتی امیرحسین صیرفیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان امنیتیزندانیان امنیتی در ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.