•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

امیرحسین صیرفی پس از اتمام حبس تعزیری از زندان اوین آزاد شد

0
753

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، امیرحسین « ایمان » صیرفی، زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان زندان اوین، پس از اتمام دوران حبس تعزیری خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، امیرحسین « ایمان » صیرفی، زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱ اتاق ۱ زندان اوین پس از سپری کردن دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود آزاد شد. اتهام این شهروند، جاسوسی برای آمریکا عنوان شده بود و پس از بازداشت در سال ۱۳۹۲ و طی مراحل دادرسی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۳ سال هم حبس تعلیقی محکوم شد. 

امیرحسین « ایمان » صیرفی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۲، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با اتهام « جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. 

پس از گذشت ۱ سال و ۵ ماه بلاتکلیفی در بند ۳۵۰، امیرحسین « ایمان » صیرفی، در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۳، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهام « جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا » محاکمه و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۵ عیناً تائید و به این زندانی امنیتی ابلاغ شد. 

این زندانی امنیتی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸، با توجه به بخشنامه قوه قضائیه مبنی بر جداسازی متهمین « که شامل افرادی می شود که هنوز حکم قطعی دریافت نکردند» و محکومین « که شامل افرادی است که احکام حبس تعزیری آنها قطعی شده » از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۱ اتاق ۱ این زندان منتقل و تا زمان آزادی خود در این مکان تحمل حبس می کرد. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما در ایران طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی ایران بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی و یا ارتباط با دووَل متخاصم، بازداشت کرده و در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام صادر کردند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان و نوع فعالیتهای آنان از این موارد بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است.

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین هر انسانی با هر نوع اتهام به محق به برخورداری از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرزندانیزندانی سیاسیوزارت اطلاعاتزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریحبسحقوق شهروندیبند ۲۰۹ اوینآزادی زندانی از زندانحبس تعلیقینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی امنیتیزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندی در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینحقوق شهروندی در ایراناتهام جاسوسیزندانیان امنیتیحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در ایرانبند ۲۰۹اندرزگاه ۴ زندان اوینحقوق شهروندی در ایران گبند۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند امنیتی ۲۰۹حقوق شهروندی در جمهوری اسلامیاندرزگاه ۴ سالن ۱حقوق بشر زندانیان سیاسیبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ بازجوییبازجوئی در بند۲۰۹وزارت اطلاعات در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینزندانیان امنیتی در ایرانسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹امیرحسین صیرفیایمان صیرفیاندرزگاه 4 زندان اویننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاندرزگاه ۴ سالن ۲بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازجوئی در بند ۲۰۹حبس تعزیری زندانیان سیاسیبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیوزارت اطلاعات در زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹اندرزگاه چهار زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتاندرزگاه ۴ سالن ۱ زندان اویناتهام جاسوسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایراناتهام جاسوسی برای دوول متخاصمزندانی امنیت امیرحسین صیرفیزندانی امنیتی امیرحسین صیرفیاندرزگاه هفت زندان اویناندرزگاه هفتاندرزگاه 4 سالن 1 زندان اویناندرزگاه۴سالن۱ زندان اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: