•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

خبر تکمیلی/ محکومیت بهنام ابراهیم زاده به شش سال حبس تعزیری

0
344

بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری و حقوق کودک که در تاریخ ۲۱ آذر ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شده بود طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است. با توجه به محکومیت قبلی این فعال کارگری در مجموع به تحمل ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.  آقای ابراهیم زاده ساعاتی پیش با قرار وثیقه آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران طی حکمی بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و فعال حقوق کودک را با اتهامات: تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. جلسه محاکمه بهنام ابراهیم زاده در تاریخهای ۲۸ بهمن ماه و ۵ اسفند ماه سالجاری در محل  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری مورد محاکمه قرارگرفته بود.

این فعال کارگری در تاریخ ۲۶ دی‌ماه از بند ۲ الف سپاه به بند قرنطینه زندان اوین و نهایتا به اندرزگاه ۴ سالن دو این زندان منتقل شده بود. همچنین بهنام ابراهیم زاده , ساعاتی پیش با توجه به قرار وثیقه ای که از قبل برای وی تودیع شده بود بطور موقت و تا زمان قطعی شدن حکم صدر الذکر از  بند ۴ زندان اوین آزاد شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به بهنام ابراهیم زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ بر اساس حکمی که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برای بهنام ابراهیم زاده صادر شده است,

 این فعال کارگری از بابت اتهام “عضویت در گروه ها و دسته جات به جهت برهم زدن امنیت ملی” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در گروه های مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. در این دادنامه آمده است که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود. همچنین در بخشی از حکم صادره به عنوان مجازات تکمیلی، بهنام ابراهیم زاده باید سه جلد کتاب معرفی شده در این دادنامه را خوانده و رونویسی کند.

این منبع مطلع در ادامه پیرامون روند بازجوئی از این فعال کارگری و حقوق کودک گفت: مضمون موراد بازجوئی بر در خصوص حضور وی در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و با اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” بوده است.

لازم به ذکر است بهنام ابراهیم زداه در حال حاضر دارای دو پرونده مفتوح میباشد. این فعال کارگری در پرونده اول که در تاریخ   مرداد ماه و در حالی که جهت کمک رسانی به شهروندان زلزله زده کرمانشاه به آنجا رفته بود در تاریخ ۲۶ مردادماه ۹۷ از سوی نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد  و پس از تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم دو اتهام: اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سالجاری پس از ۲۵ روز با  وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از این زندان آزاد شده بود. 

حائز اهمیت است که در پرونده اول که برای این فعال کارگری مفتح شده بود علیرغم تماس تلفنی از سوی دادگاه انقلاب دالاهو و هماهنگی با وی جهت ارسال احظاریه به محل سکوت بهنام ابراهیم زاده برای حضور وی در محل شعبه  یک بازپرسی دادگاه انقلاب دالاهو,  در تاریخ ۲۱ آذر ماه و دقیقا روزهائی که بهنام ابراهیم زاده در انتظار دریافت احظاریه دادگاه برای حضور در جلسه محاکمه خود بود متوجه شده بود که بصورت غیابی با اتهامات: اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفته و به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

با توجه به محکومیت قبلی بهنام ابراهیم زاده که در مجموع یک سال و نیم بوده و اعلام محکومیت وی در پرونده اخیر این فعال کارگری بدلیل فعالیتهای مرتبط با آزادی بیان و عقیده در مجموع به هفت سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه و آنچه که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده : ماده۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر محاکمه برابر توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه و حضور وکیل انتخابی از سوی متهم مورد تاکید قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: