•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری با قرار وثیقه آزاد شد

0
352

امروز دوشنبه ۱۳ اسفندماه، بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری و حقوق کودک که از تاریخ ۲۱ آذرماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده‌بود، با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۳ اسفند ماه, بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و حقوق کودک که در تاریخ ۲۱ آذر ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود بعد از ۸۱ روز بازداشت با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا زمان قطعی شدن حکم در دادگاه تجدیدنظر آزاد شده است.

این فعال کارگری و حقوق کودک با دو اتهام:  تبلیغ علیه نظام  و عضویت در گروههای معاند نظام  در تاریخهای ۲۸ بهمن ماه و ۵ اسفند ماه سالجاری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری مورد محاکمه قرار گرفته است.

حقوق بشر در ایران طی دو گزارش برگزاری جلسات دادگاه این فعال کارگری را اطلاع رسانی کرده بود. یک منبع نزدیک به بهنام ابراهیم زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر آزادی این فعال کارگری گفت, خانواده این فعال کارگری در تاریخ ۱۲ اسفندماه و هنگام مراجعه به شعبه ۳ دادیاری دادستانی اشنویه جهت پیگیری وثیقه و ارزیابی سند، با الفاظی رکیک از طرف فردی بنام “فرمانیان”  که وی دادیار شعبه ۳ دادستانی اشنویه است مورد توهین قرار گرفتند.

آزادی بهنام ابراهیم زاده در حالی بعد از گذشت ۸۱ روز بازداشت محقق شده است که از تاریخ ۲۶ دی ماه قرار بازداشت وی به قرار ثیقه تبدیل شده بود و علیرغم تامین وثیقه از سوی خانواده این فعال مدنی با کارشکنی ارگانهای قضائی و امنیتی از آزادی وی ممانعت بعمل امده بود. 

این منبع مطلع پیش از این نیز در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: قاضی پرونده قرار وثیقه این فعال کارگری را به جریان انداخته و سند برای ارزیابی و کارشناسی به شهرستان ارسال شد و ما امیدوارم هستیم که با توجه به بیماری فرزندش, نیما، آقای ابراهیم‌زاده، هر چه سریع‌تر آزاد شود.

لازم به ذکر است بهنام ابراهیم زداه در حال حاضر دارای دو پرونده مفتوح میباشد. این فعال کارگری در پرونده اول که در تاریخ   مرداد ماه و در حالی که جهت کمک رسانی به شهروندان زلزله زده کرمانشاه به آنجا رفته بود در تاریخ ۲۶ مردادماه ۹۷ از سوی نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد  و پس از تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم دو اتهام: اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سالجاری پس از ۲۵ روز با  وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از این زندان آزاد شده بود. 

حائز اهمیت است که در پرونده اول که برای این فعال کارگری مفتح شده بود علیرغم تماس تلفنی از سوی دادگاه انقلاب دالاهو و هماهنگی با وی جهت ارسال احظاریه به محل سکوت بهنام ابراهیم زاده برای حضور وی در محل شعبه  یک بازپرسی دادگاه انقلاب دالاهو,  در تاریخ ۲۱ آذر ماه و دقیقا روزهائی که بهنام ابراهیم زاده در انتظار دریافت احظاریه دادگاه برای حضور در جلسه محاکمه خود بود متوجه شده بود که بصورت غیابی با اتهامات: اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفته و به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه و آنچه که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده : ماده۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر محاکمه برابر توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه و حضور وکیل انتخابی از سوی متهم مورد تاکید قرار گرفته است.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری که ارگانهای قضائی جمهوری اسلامی در ایران ادعای عمل بر آن را دارند نیز بر حق افراد بر اطلاع از اتهامات انتسابی و همچنین حق آنها بر دسترسی به وکیل و همچنین سایر حقوق دفاعی در قانون نیز تاکید شده است.

بهنام ابراهیم زاده، متولد ۱۸ مرداد ۱۳۵۴ و ساکن تهران، کارگر و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» است که به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز در زمینه کارگری و مسائل مربوط به کودکان کار، از اردیبهشت ۱۳۸۹ در زندان‌های اوین و رجایی‌ شهر زندانی بوده است. قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در دی‌ماه ۱۳۸۹ بهنام ابراهیم زاده را در دادگاهی بدون حضور وکیل به ۲۰ سال زندان محکوم کرد که با اعتراض او در مرحله تجدید نظر به ۵ سال تبدیل شد. این فعال کارگری، در جریان حمله گارد امنیتی زندان به بند ۳۵۰ زندان اوین در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ که در رسانه‌های ایرانی منتقد حکومت به «پنجشنبه سیاه» موسوم شد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و مصدوم شد و پس از اعتراض به مسئولین زندان، به عنوان تنبیه ۱۵ روز به سلول انفرادی بند ۲۴۰ اوین فرستاده شد.

این فعال کارگری با اتهام ارتباط با رسانه‌ها و اطلاع رسانی درباره وضعیت خود و همچنین نوشتن نامه به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در حالی که درون زندان بود به دادگاه احضار شد و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد. در اردیبهشت ۱۳۹۴ او برای بازجویی درباره اتهامات جدیدش به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ اوین منتقل شد . او بیش از سه ماه از هر گونه ارتباط با خانواده و وکیل محروم بود و برای اعتراف به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از درون زندان تحت فشار قرار گرفت .

با پایان بازجویی‌ها در پرونده جدید، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و قاضی احمدزاده، در دی ماه ۱۳۹۳ و پس از دادگاهی کوتاه بدون حضور وکیل، او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «استفاده از تجهیزات ماهواره» و «نگهداری پاسور» به ۹ سال و چهار ماه حبس تعزیری دیگر محکوم کرد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به «۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و چهارصدوپنجاه هزار تومان جریمه» تبدیل شد .
بهنام ابراهیم زاده که در بهمن ماه ۱۳۹۳ به عنوان تنبیه از زندان اوین به زندان رجایی شهر در کرج منتقل شده بود، روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت با ادغام شدن پرونده‌ها و پرداخت جریمه از این زندان آزاد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: