•                  
دوشنبه , ۲۹ دی , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 18

بازداشت بهزاد همایونی, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی

0
418

روز جاری,  بهزاد همایونی، فعال مدنی, در پی حضور در منزل محمد مهدوی فر در آران و بیدگل, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۹ تیرماه ۱۳۹۸، بهزاد همایونی, در پی حضور در منزل محمد مهدوی فر, فعال مدنی که جهت مرخصی از تبعید به زادگاهش آران و بیدگل آمده بود در پی یورش نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ محمد مهدوی فر که دوران تبعید خود را در شهرستان سرباز, از توابع استان استان سیستان و بلوچستان سپری می‌کند، با توجه به مرخصی چند روزه به زادگاهش آران و بیدگل بازگشته است. “بهزاد همایونی” برای ملاقات با این فعال مدنی به منزل “محمد مهدوی فر” رفته بود که در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل محمد مهدوی فر, بدون ارائه حکم قضائی با زدن دست بند و چشم بند اقدام به بازداشت “بهزاد همایونی” کردند.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “با این حال در زمان بازداشت بهزاد همایونی ماموران امنیتی دلیلی مبنی بر بازداشت وی ارائه نکردند و معلوم نیست وی به جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری بازداشت شده یا به دلیل دیگری”.

بازداشت بهزاد همایونی در حالی صورت گرفت که در مهر ماه ۱۳۹۷, وی طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست  قاضی “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهام “نشر اکاذیب در فضای مجازی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال عدم فعالیت در رسانه ها و فضای مجازی وهمچنین به مدت ۲سال نیز ممنوع الخروجی نیز محکوم شده بود. 

بهزاد بهزادی, پیش از این و در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ با در دست داشتن پلاکاردی در حمایت از نرگس محمدی و محمد مهدوی فر همراه فرزندش بازداشت و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه همان سال آزاد شده بود.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: