•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

وجود ۶۱ هزار نفر فارغ التحصیل بیکار در استان آذربایجان شرقی

0
1193

حقوق بشر در ایران – روز جاری, مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی از بیکاری ۱۸.۷ درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این استان خبر داد و گفت: تعداد ۲۶۵ هزار و ۹۲۷ نفر آمار در حال تحصیل و فارغ التحصیلان این استان است که از این تعداد، ۶۱ هزار و ۷۹ نفر بیکار هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۲ مهرماه ۱۳۹۸, “میر احمد حسینی”, مدیر کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی, در استان آذربایجان شرقی, با ارائه آماری از شهروندان این استان که علیرغم دارا بودن تحصیلات مکفی برای اشتغال اما در سایه نبود مدیریت صحیح در کشور بیکار هستند آماری برابر با ۲۶۵ هزار و ۹۲۷ نفر جمعیت فعال فارغ التحصیل و یا در حال تحصیل را برای این آمار اعلام کرد که بنا بر اعلام این مقام مسئول از میان این افراد جمعیتی بالغ بر ۶۱ هزار و ۷۹ نفر در حال حاضر بیکار هستند. 

این مقام مسئول همچنین گفت؛ تعداد جمعیتی در حدود ۶۱ هزار و ۷۹ نفر فارغ التحصیل بیکار در استان آذربایجان شرقی داریم که نرخ بیکاری‌شان معادل ۱۸٫۷ درصد است این در حالی است که میانگین کشوری این شاخص ۱۸٫۳ است و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان استان، ۰٫۴ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

حسینی در ادامه گفت؛ جمعیت استان آذربایجان شرقی, معادل ۳ میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۵۲ نفر بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن  می باشد و  جمعیت شاغل در این استان که دارای شغل می باشند را  ۱ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۸۰ نفر و جمعیت بیکار که نیازمند شغل هستند را نیز ۱۴۴ هزار و ۳۹۶ نفر اعلام کرد. 

وی نرخ مشارکت در آذربایجان شرقی را ۴۰٫۵ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: نرخ بیکاری نیز در این استان ۱۰٫۲ درصد است و نرخ بیکاری کشور ۱۱ درصد است که نرخ بیکاری استان، از متوسط کشوری پایین تر است.

براساس ماده ۲۵ از اعلامیه جهانی حقوق بشر, هرکس حق دارد که سطح زندگی او ، سلامتی و رفاه خود و خانواده اش را از حیث خوراک و مسکن و مراقبتهای طبی و خدمات لازم اجتماعی تامین کند و همچنین حق دارد که در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود.

بحران در مدیریت منابع و استفاده صحیح از نیروی کار جوان و کار آمد در ایران و عدم تخصیص بودجه در سطح کلان برای اشتغالزایی در  کشور و از همه مهمتر نبود مدیران کار آمد برای هدایت این نیروهای تحصیل کرده و تازه نفس برای قبول مسئولیت در جامعه از جمله موارد بحث برانگیزی است که کارشناسان بارها بر آن تاکید کردند اما حکومت جمهوری اسلامی با بیراهه بردن اصل جامعه و تخصیص بودجه و پولهای ایران برای صرف در راههای نادرست اینگونه آمارهای سرسام آور از فقر و بیکاری را در ایران رقم زده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.