•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

محکومیت سبحان احمدی به تحمل حبس تعزیری

0
405

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب سقز با صدور دادنامه ای، سبحان « راشد » احمدی، شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل ۱ سال و ۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، سبحان « راشد » احمدی – متولد: ۱۳۷۶ – فرزند: جلیل – اهل کامیاران، در حکمی غیابی، توسط شعبه دادگاه انقلاب سقز از بابت اتهام « عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » به تحمل ۱ سال و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس این گزارش، حکم صادره از سوی شعبه دادگاه انقلاب سقز روز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹در دفتر شعبه دادگاه انقلاب سقز ابلاغ شده است. 

این شهروند اهل شهرستان سقز به مدت ۲ سال در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران عضویت داشته و در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران در مرز شهرستان بانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات و طی مراحل بازجوئی پس از ۳ روز با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران است و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب فعالان سیاسی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان ناقض اصل آزادی آزادی بیان و عقیده در ایران و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافرار از زندان سقزنقض حقوق شهروندان کورد در ایراننیروهای امنیتی سقزهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعات سقزاداره اطلاعات شهرستان سقزاستان کردستانبند سلامت زندان سقزبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحبس تعلیقیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب سقزدادگاه انقلاب شهرستان سقزدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادسرای عمومی و انقلاب سقزدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقزراشد احمدیزندان مرکزی سقززندان سقززندانیان محبوس در زندان سقزسقزسبحان احمدیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهر سقزشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرداری سقز در استان کردستانشهرستان سقزصابر قادری صدور حکم حبسصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم غیابیصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: