•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

احضار پوریا پورمند، خبرنگار ساکن دزفول به پلیس فتا

0
1152

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، در پی انتشار مطلبی انتقادی از سوی پوریا پورمند، خبرنگار ساکن دزفول در خصوص برگزاری مراسم یادبود یک کدخدا در این شهرستان این فعال رسانه ای به پلیس فتا احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از عصر جنوب، طی روزهای اخیر، پوریا پورمند، خبرنگار ساکن شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان پس از انتشار مطلبی انتقادی از برگزاری مراسم یادبود برای یک کدخدا، و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با توجه به شیوع ویروس کرونا این فعال رسانه ای با شکایت دادستان و معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دزفول به پلیس فتا این شهرستان احضار شد. 

براساس این گزارش احضار پوریا پورمند به پلیس فتا برای پاره ای از توضیحات صورت گرفته و در این گزارش اشاره ای به تشکیل پرونده قضائی بر علیه این خبرنگار نشده است. 

احضار پوریا پورمند به علت انتشار این جمله در صفحه شخصی خود بوده است: “در چند قدمی ساختمان دادستانی و ستاد فرماندهی ناجا دزفول، مراسم مفصلی با حضور ۳ هزار نفر‌ و با کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می‌شود! معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری هم تلویحا گفته کاری نمیتوانیم کنیم! بابت اینهمه اقتدار‌ و کارایی ممنونیم‌ از همگی‌تان”

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب فعالان فضای مجازی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر آن تاکید شده است.

برچسب هافرماندار دزفولفرمانداریفرمانداری دزفولنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگاراننویسنده و روزنامه نگارپلیس فتاپلیس فتا استان اردبیلپلیس فتا در ایرانپوریا پورمندپوریاپورمندآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار به پلیس فتااحضار تلفنیاحضاریهبازداشت و سرکوب آزادی بیانتهدید روزنامه نگاران در ایرانخبرنگارخبرنگار حوزه شهریخبرنگار روزنامه ایلناخبرنگار صداوسیماخبرنگار عصر جنوبخبرنگاریخبرنگارانخبرنگاران در ایراندادستان عمومی و انقلابدادستان عمومی و انقلاب دزفولدزفولدزفول استان خوزستانروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریزندان دزفولسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرداری دزفولشهرستان دزفول

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.