•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

احضار پوریا پورمند، خبرنگار ساکن دزفول به پلیس فتا

0
967

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، در پی انتشار مطلبی انتقادی از سوی پوریا پورمند، خبرنگار ساکن دزفول در خصوص برگزاری مراسم یادبود یک کدخدا در این شهرستان این فعال رسانه ای به پلیس فتا احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از عصر جنوب، طی روزهای اخیر، پوریا پورمند، خبرنگار ساکن شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان پس از انتشار مطلبی انتقادی از برگزاری مراسم یادبود برای یک کدخدا، و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با توجه به شیوع ویروس کرونا این فعال رسانه ای با شکایت دادستان و معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دزفول به پلیس فتا این شهرستان احضار شد. 

براساس این گزارش احضار پوریا پورمند به پلیس فتا برای پاره ای از توضیحات صورت گرفته و در این گزارش اشاره ای به تشکیل پرونده قضائی بر علیه این خبرنگار نشده است. 

احضار پوریا پورمند به علت انتشار این جمله در صفحه شخصی خود بوده است: “در چند قدمی ساختمان دادستانی و ستاد فرماندهی ناجا دزفول، مراسم مفصلی با حضور ۳ هزار نفر‌ و با کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می‌شود! معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری هم تلویحا گفته کاری نمیتوانیم کنیم! بابت اینهمه اقتدار‌ و کارایی ممنونیم‌ از همگی‌تان”

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب فعالان فضای مجازی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر آن تاکید شده است.

برچسب هااحضارسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانشهرستان دزفولشهرداری دزفولروزنامه نگاریسرکوب آزادی بیان در ایارنروزنامه نگارانروزنامه نگار آزادخبرنگار عصر جنوبپلیس فتا در ایراناحضار تلفنیسرکوب آزادی قلم در ایرانروزنامه نگاران در ایراندزفولاحضار به پلیس فتاسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهپلیس فتا استان اردبیلاحضار و بازجوییسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب خبرنگارانخبرنگاریسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیفرمانداری دزفولروزنامه نگارآزادی روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادیرشته روزنامه نگاریسرکوب آزادی مطبوعات در ایراندزفول استان خوزستانخبرنگاردادستان عمومی و انقلابسرکوب آزادی بیان و قلمنویسنده و روزنامه نگارسرکوب روزنامه نگارانبازداشت و سرکوب آزادی بیانزندان دزفولفرماندار دزفولاحضار و بازجوئیخبرنگارانفرمانداریخبرنگاران در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانروزنامه نگاری در ایرانسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانپوریاپورمندپلیس فتاسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانخبرنگار حوزه شهرینقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانروزنامه نگار دربندروزنامه نگاران ایرانخبرنگار صداوسیماپوریا پورمنداحضاریهسرکوب خبرنگاران در ایرانتهدید روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیخبرنگار روزنامه ایلناسرکوب روزنامه نگاران ایراندادستان عمومی و انقلاب دزفول

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: