•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت زهرا ناظوری به تحمل حبس تعزیری

0
522

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست قاضی حمیدرضا امانی و با مستشاری جمشید قنبری، با صدور دادنامه ای زهرا ناظوری، شهروند ساکن این شهر را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۹، زهرا ناظوری – فرزند: حسن – متولد: ۱۳۷۱ – متاهل و شهروند ساکن اصفهان و همسر عبدالرسول مرتضوی، توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست قاضی حمیدرضا امانی و با مستشاری جمشید قنبری از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام » به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پیش از این نیز در توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان بر علیه زهرا ناظوری صادر شده بود و در مرحله تجدیدنظرخواهی عینا تائید شد. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “حکم صادره توسط شعبه ۲۳ دادگاه دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان روز شنبه هفته جاری صادر و به زهرا ناظوری در دفتر شعبه مذکور ابلاغ شد که براساس این دادنامه خانم ناظوری به اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم ناظوری با دریافت تماس و همچنین ارسال ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه اجرای احکام برای سپری کردن دوران حبس خود فراخوانده شد.”

لازم به ذکر است، زهرا ناظوری، در سال ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به مستشاری محمود بهرامی، از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این منبع مطلع در خصوص اتهام تفهیم شده به زهرا ناظوری افزود: “مبنی این اتهامات به فعالیتهای زهرا ناظوری در فضای مجازی است چرا که در بخشی از دادنامه صادره در دادگاه بدوی این جمله آمده که « اتهام مذکور با توجه به گزارش پلیس اطلاعات و امنیت استان اصفهان ، شواهد و مستندات مکشوفه از زهرا ناظوری در گوشی تلفن همراه وی که شامل چتها، و پیامهای وی در شبکه های اجتماعی بوده و همچنین شامل تهیه و انتشار کلیپهای اعتراضی بوده که این فعال مدنی در حمایت از همسر خود، عبدالرسول مرتضوی در فضای مجازی منتشر کرده بود.”

لازم به ذکر است، زهرا ناظوری، در پرونده ای دیگر هم توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان از بابت اتهام « توهین به روح الله خمینی » به تحمل ۲ سال حبس و در دیگر اتهام « توهین به رهبری » به تحمل ۲ سال حبس با طول مدت تعلیق ۴ ساله محکوم شده است. 

خانم ناظوری پیشتر در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان از بابت اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس و از بابت اتهام توهین به روح الله خمینی به دو سال حبس محکوم شده بود که این حکم به مدت ۴ سال به حالت تعلیق درآمده بود.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده