•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

محکومیت رها عسکری زاده، فعال حقوق زنان به تحمل حبس تعزیری

0
773

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای رها « راحله » عسکری زاده، فعال حقوق زنان را به تحمل حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور و همچنین محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و محرومیت از عضویت در  گروه‌ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رها « راحله » عسکری زاده، فعال حقوق زنان، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی »، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت زا عضویت در گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی، دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و همچنین ۲ سال هم ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی بر علیه این فعال مدنی صادر شده بود و در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

غزل عسکری زاده، خواهر رها « راحله عسکری زاده، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت که حکم صادره توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، به خواهرش ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است، پیش از این و در مرحله بدوی رها « راحله » عسکری زاده، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهام « اجتماعی و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت زا عضویت در گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی، دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و همچنین ۲ سال هم ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. 

رها « راحله » عسکری زاده، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, در حالی که برای مسافرت قصد خروج از کشور را داشت در فرودگاه امام خمینی توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین و تفهیم اتهام، جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

این فعال حقوق زنان، در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات بند زنان زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. 

لازم به ذکر است، ماموران امنیتی پس از بازداشت رها « راحله » عسکری زاده, به منزل شخصی و همچنین منزل پدری وی مراجعه کرده و پس از چند ساعت تفتیش چند جلد کتاب, سی دی, عکس, هارد, لپ تاپ خواهر وی را ضبط کرده و برای تحقیقات و بازجوئی از وی و بررسی با خود بردند.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقاضی احمد زرگرقاضی احمدزرگرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانوزارت اطلاعات بند 209احمد زرگراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهراناحمدزرگربند 209بند 209 زندان اوینبند دویست و نهبازجوییبازجوئیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسرها عسکری زادهرها عسکری زاده فعال حقوق زنانرها عسکری زاده روزنامه نگاررهاعسکری زادهرهاعسکری زاده فعال حقوق زنانرهاعسکری زاده روزنامه نگارراحله عسکری زادهراحله عسکری زاده فعال حقوق زنانراحله عسکری زاده روزنامه نگارسلول انفرادیسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی زندانیانشعبه 26شعبه 26 دادگاه انقلابشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه 36دادگاه تجدید نظرشعبه 36دادگاه تجدیدنظرشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس توام با تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکمصدورحکم حبسصدورحکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.