•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

محکومیت رها عسکری زاده، فعال حقوق زنان به تحمل حبس تعزیری

0
693

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای رها « راحله » عسکری زاده، فعال حقوق زنان را به تحمل حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور و همچنین محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و محرومیت از عضویت در  گروه‌ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رها « راحله » عسکری زاده، فعال حقوق زنان، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی »، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت زا عضویت در گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی، دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و همچنین ۲ سال هم ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی بر علیه این فعال مدنی صادر شده بود و در دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

غزل عسکری زاده، خواهر رها « راحله عسکری زاده، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت که حکم صادره توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، به خواهرش ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است، پیش از این و در مرحله بدوی رها « راحله » عسکری زاده، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهام « اجتماعی و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت زا عضویت در گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی، دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و همچنین ۲ سال هم ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. 

رها « راحله » عسکری زاده، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, در حالی که برای مسافرت قصد خروج از کشور را داشت در فرودگاه امام خمینی توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین و تفهیم اتهام، جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

این فعال حقوق زنان، در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات بند زنان زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. 

لازم به ذکر است، ماموران امنیتی پس از بازداشت رها « راحله » عسکری زاده, به منزل شخصی و همچنین منزل پدری وی مراجعه کرده و پس از چند ساعت تفتیش چند جلد کتاب, سی دی, عکس, هارد, لپ تاپ خواهر وی را ضبط کرده و برای تحقیقات و بازجوئی از وی و بررسی با خود بردند.

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاسلول انفرادیبازجوییحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانبازجوئینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرصدور حکم حبسنقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانبند 209 زندان اوینصدور حبس تعزیریقاضی احمد زرگردادگاه انقلاب صدور حکم حبسشعبه 26بند 209احمد زرگرصدورحکمصدور حکم حبس تعزیریشعبه 36احمدزرگرصدور حکم حبس تعلیقیسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینصدورحکم حبسحبس تعزیری درجه ۸سلول انفرادی زندانیاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشعبه 26 دادگاه انقلابرها عسکری زادهحبس تعزیری زندانیان سیاسیرهاعسکری زادهقاضی احمدزرگرصدورحکم حبس تعزیریصدور احکام حبس تعزیریشعبه 26 دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانصدور حکم حبس تعزیر یسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتصدور حکم حبس توام با تبعیدشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس و تبعیدشعبه26دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیرشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانوزارت اطلاعات بند 209سلول انفرادی در بند 209 وزارت اطلاعاتشعبه 36دادگاه تجدید نظرراحله عسکری زادهرهاعسکری زاده فعال حقوق زنانرها عسکری زاده فعال حقوق زنانراحله عسکری زاده فعال حقوق زنانرهاعسکری زاده روزنامه نگاررها عسکری زاده روزنامه نگارراحله عسکری زاده روزنامه نگاربند دویست و نه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: