•                  
سه شنبه , ۰۶ آبان , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 27

محکومیت ۲ شهروند بهائی ساکن شیراز به تحمل حبس تعزیری

0
219

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز, به ریاست قاضی “محمود ساداتی” با صدور دادنامه ای فرهام ثابت و فرزان معصومی, دو تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز را در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, فرزان معصومی و فرهام ثابت, دو تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز که پیشتر با اتهامات اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام و تبلیغ علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی محاکمه شده بودند هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدید نظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای هر یک از این افراد ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز: “فرزان معصومی از بابت اتهام اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین فرهام ثابت, از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, فرهام ثابت و فرزان معصومی به همراه صهبا مصلحی، ، شهناز تابت, نیلوفر حکیمی, شادی صادق اقدم, عهدیه عنایتی، نسیم کاشانی, مرجان غلامپور, لالا صالحی, بهاره نوروزی, ورقا کاویانی، مژگان غلامپور, مهیار سفیدی، رضوان یزدانی, فربد شادمان, ثمر آشنایی، فرزاد شادمان، نبیل تهذیب، پریسا روحی زادگان، یکتا فهندژ، شمیم اخلاقی، مریم اسلامی، صهبا فرحبخش و سروش ایقانی،بیست و پنج تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز, با دریافت ابلاغیه های جداگانه ای توسط شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز جهت ارائه آخرین دفاعیات به بازپرس پرونده خود احضار شده بودند. 

فرزان معصومی, در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۸, به همراه “کیانا شعاعی” و “سروش آبادی” دو تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و و کیس کامپیوتر و ۲ عدد تابلوی مرتبط با دیانت بهائی از منازل این شهروندان پس از بازداشت به جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شده بودند. این شهروند بهائی در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. 

فرزان معصومی, پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شده بود و در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵, فرهام ثابت,  در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شیراز به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلامی از قبیل: دو لپ تاپ ،کتابهای مذهبی و غیرمذهبی ،عکس های خانوادگی و مربوط به دیانت بهایی، فلش مموری،سی دی و دیگر اموال شخصی این شهروند بهائی را بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل کرده بودند. این شهروند بهائی پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر مدعی شد که کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب شان شغل خود را از دست داده‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از ۳۰۰/۰۰۰ نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

 

 

 

برچسب هافرهام ثابتفرزان معصومیفعالیت بهاییانفعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی محمود ساداتیمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاندر ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقضی حقوق بهاییان در ایرانگلستان جاوید بهائیان ایرانپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیان در ایرانآزادی فرزان معصومیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان در ایرانبهاییان شیرازبهائیانبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبازداشت فرهام ثابتبازداشت فرزان معصومیتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشگاه مجازی بهائیان ایراندانشگاه بهاییان ایراندادگاه انقلاب شیرازدادگاه انقلاب شیراز محمود ساداتیرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب پیروان آیین بهاییسرکوب پیروان آئین بهاییسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهایی ایرانسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهورندان بهاییسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهرونداتن بهایی در ایرانشعبه 1 دادگاه انقلاب شیرازشعبه یک دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱دادگاه انقلاب شیرازشعبه اول دادگاه انقلاب شیرازشعبه1دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱دادگاه انقلاب شیرازصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: