•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

محکومیت قطعی آذر کروندی موسی زاده به حبس تعزیری

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۳شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای محکومیت آذر کروندی موسی زاده را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آذر کروندی موسی زاده، فعال سیاسی، توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.‌

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران؛ این فعال سیاسی به اتهام(اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری سازمان مجاهدین خلق) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، آذر کروندی موسی زاده، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه و با اتهام(اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق) به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.‌

این فعال سیاسی، در تابستان ۱۳۹۸، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهرستان شهریار بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.