•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

جلال امینی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۳شهریور ماه ۱۴۰۱، جلال امینی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام لا تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، جلال امینی، اهل بوکان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان بوکان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی جلال امینی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشد.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی پس از مسدود کردن جاده میراوا به سمت شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شده بود.

جلال امینی، در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها در بازداشتگاه امنیتی در ارومیه به زندان شهرستان بوکان منتقل شده بود.‌

همچنین، عظیمه‌ ناصری، همسر جلال امینی، از زندانیان پیشین سیاسی است که در تاریخ های ۲۰دی ماه ۱۳۹۹ و مردادماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه از زندان مرکزی ارومیه آزاد شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.