•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

محکومیت فرامرز سه دهی، فعال ادبی به جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با صدور دادنامه ای، فرامرز سه دهی را به پرداخت جریمه نقدی بدل از حبس محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، طی روزهای اخیر، فرامرز سه دهی، نویسنده، شاعر و فعال ادبی، ساکن استان خوزستان، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز از بابت ۳ اتهام در مجموع به تحمل ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۳۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز که به فرامرز سه دهی ابلاغ شد؛ وی به اتهام (عضویت در گروه‌های معاند نظام ‌به قصد فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۲ سال‌ و ۷ ماه‌ و ۱۶ روز حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق طبع و نشر کتاب) به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شده است. با توجه به فقدان سابقه‌ی کیفری، کهولت سن، تأهل و بیماری، مجازات حبس این‌ فعال ادبی به پرداخت ۳۲میلیون تومان جریمه نقدی تبدیل شده است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ مردادماه ۱۴۰۱، فرامرز سه دهی، توسط بازپرس شعبه ۱۳ دادسرای عمومی و انقلاب اهواز با مصادیق (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) و (عصویت در کانون نویسندگان ایران به قصد تبلیغ علیه نظام) تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز محاکمه شده بود.‌ 

همچنین، در تاریخ ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱، فرامرز سه دهی پس از حضور در شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز در حالی که منتظر برگزاری جلسه دادرسی بود اما قاضی دادگاه در پی نقض کیفرخواست تنظیمی پرونده را به شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای اهواز بازگردانده بود. 

فرامرز سه دهی، در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۱، در بخش اول پرونده قضائی خود با اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) توسط شعبه ۱۱۱ دادگاه کیفری ۲ اهواز محاکمه شده بود.

این فعال ادبی، در تاریخ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه ۱۳ دادسرای عمومی و انقلاب اهواز با مصادیق (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) تفهیم اتهام و با تودیع کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد و پرونده او پس از تنظیم کیفرخواست به دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری اهواز جهت تعیین تاریخ دادرسی ارجاع شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.