•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

محرومیت ۳ زندانی سیاسی از حق تماس و ملاقات

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷شهریور ماه ۱۴۰۱، به دستور کمینه انضباطی زندان رجائی شهر کرج، سه تن از زندانیان سیاسی از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده های خود محروم شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، علی موسی نژادفرکوش، رضا محمدحسینی و زرتشت احمدی راغب، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، به مدت ۲ ماه از حق تماس تلفنی، سه ماه ممنوع از ملاقات حضوری و ۳ هفته هم‌ ملاقات کابینی محروم شدند.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”این‌تصمیم به دستور کمیته انضباطی زندان رجائی شهر کرج و در پاسخ به اعتراض زرتشت احمدی راغب، رضا محمدحسینی و علی موسی نژاد فرکوش که به بازداشت، بلاتکلیفی و پرونده سازی بر علیه ناهید شیرپیشه، انجام داده بودند صورت گرفته است و بر همین‌ اساس هر یک از این ۳ زندانی سیاسی به همراه آرشام رضایی به مدت ۲ ماه از حق تماس تلفنی، سه ماه ممنوع از ملاقات حضوری و ۳ هفته هم‌ ملاقات کابینی با خانواده های خود محروم شدند.”

لازم به ذکر است، پیشتر حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی، محرومیت آرشام رضایی از حق ملاقات و تماس تلفنی را اطلاع رسانی کرده بود.

این زندانیان سیاسی، در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۴۰۱، با نگارش نامه ای اعتراضی نسبت به بازداشت، بلاتکلیفی و پرونده سازی بر علیه ناهید شیرپیشه – مادر پویا بختیاری از جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، خواستار آزادی وی شدند اما به دستور مسئولان زندان رجایی شهر بصورت تنبیهی به سلول انفرادی منتقل و در تاریخ ۲۶ مردادماه به بند عمومی بازگرداند شدند.

زرتشت احمدی راغب، در تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار بصورت غیابی به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری دیگر محکوم شد.‌ وی همچنین، در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود به اتهام (توهین به رهبری) بابت امضاء بیانیه برای استعفای علی خامنه ای است.‌ این فعال مدنی، در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین منتقل و پس از ابلاغ اجرای حکم در حالی که از قبل هیچگونه اطلاعی از محکومیت خود نداشت برای تحمل حبس به اندرزگاه ۴ زندان اوین و سپس به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل و در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

همچنین، رضا محمدحسینی، در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور)، (توهین به رهبری)، (تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه)، (خروج غیرقانونی از کشور و ورود غیرقانونی به کشور) در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۷ سال از مجموع این حکم برای رضا محمدحسینی لازم به اجرا شد.

علی موسی نژاد فرکوش، فعال سیاسی مشروطه خواه نیز در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه، از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (توهین به روح الله خمینی)به تحمل ۱سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (توهین به رهبری) به تحمل ۱سال حبس تعزیری و به بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تحمل ۵ سال از مجموع این حکم برای علی موسی نژاد فرکوش، اجباری و در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۹ برای تحمل حبس بازداشت شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.