•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

محکومیت رحمان قادری به تحمل حبس تعزیری

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۴شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه انقلاب شهرستان پیرانشهر با صدور دادنامه ای، رحمان قادری را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، رحمان قادری، فرزند: کریم، اهل شهرستان پیرانشهر در استان‌ آذربایجان غربی، توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان ۱۵ ماه و ۲ روز حبس تعزیری محکوم شد.‌

براساس این گزارش، رحمان قادری به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و از بابت اتهام (همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) هم به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد.‌

لازم به ذکر است، رحمان قادری، در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه و طی مراحل بازجوئی به زندان شهرستان نقده منتقل شد.

این شهروند ساکن پیرانشهر، در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از تودیع وثیقه از زندان نقده تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.