•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

محکومیت قطعی مصطفی آل احمد به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم صادره بدوی بر علیه مصطفی آل احمد، کارگردان و مستندساز را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مصطفی آل احمد، کارگردان و مستندساز، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری، پرداخت جریمه نقدی، دو سال منع خروج از کشور و سایر مجازات تکمیلی محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی صادره شده بود و فقط در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد.

مریم کیان ارثی، وکیل مدافع مصطفی آل احمد، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “مجازات ۶ سال و ۴ ماه حبس موکلم آقاى مصطفى آل احمد در شعبه ٣۶ دادگاه تجدیدنظر تایید شد. ایشان به ٣ سال و ٨ ماه حبس تعزیری بابت (اجتماع و تبانی) به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری بابت (فعالیت تبلیغی علیه نظام) دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی بابت (نشر اکاذیب) محکوم شد.”

مصطفی آل احمد، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۱، به اتهام‌انتشار و بیانیه ای با موضوع (تفنگت را زمین بگذار) توسط نیروهای امنیتی به همراه محمد رسول اف، بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی و بازپرسی در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافروریختن برج متروپلقاضی افشاری دادگاه انقلاب تهرانمتروپلمتروپل آبادانمستندسازمستندسازیمستندسازانمصطفی آل احمدمصطفی آل احمد مستندسازمصطفی آل احمد کارگردانمصطفی آل احمدکارگرداننقص حقوق شهروندی در ایرانکارگردانکارگردانانکارگردانان سینمابیانیهبیانیه تفنگت را زمین بگذاربازداشت و سرکوب آزادی بیانبرج متروپلتفنگت را زمین بگذارحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظرتهرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی پوشش در ایرانسرکوب آزادی اندیشهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی اندیشه،سرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب اندیشه در ایرانسرکوب عقاید در ایرانشعبه ۳۶شعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظرشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس تعریریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبسصدورحبسصدورحبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.