•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

روزنامه جهان صنعت، در پی اعتراض به نیروی انتظامی توقیف شد

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، براساس اعلام‌ هیات نظارت بر مطبوعات وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه جهان صنعت توقیف شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد، روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، روزنامه جهان صنعت که در زمینه مسائل اقتصادی و صنعتی فعالیت می کند در نشست فوق‌العاده هیات نظارت بر مطبوعات توقیف و برای مدیر مسئول این رسانه پرونده قضایی تشکیل شد.

اتهام منتسب شده به مدیر مسئول روزنامه جهان‌ صنعت (تخلف از مصوبات شورای عالی امنیت ملی) و (حدود مطبوعات و بر اساس تبصره ماده۱۲ مطبوعات)، عنوان و بر همین اساس روزنامه مذکور توقیف و پرونده آن به دادگاه ارجاع شده است.

مبنی این اتهام به مطلبی باز می‌گردد که در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، روزنامه جهان صنعت در اعتراض به عملکرد نیروی انتظامی و سرکوب گسترده اعتراضات سراسری منتشر کرده بود.

لازم به اشاره است، روزنامه جهان صنعت، پیشتر هم در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۹، در پی انتشار مطلبی در خصوص نوع عملکرد مسئولان در ارائه آمار و روند ابتلا به ویروس کرونا تا انتخابات مجلس و مراسم ۲۲ بهمن در آن‌ سال، توسط هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد و در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، رفع توقیف شده بود.

سرکوب فعالان رسانه ای و توقیف مطبوعات، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر  حق آنها در انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است.

در حالی مطبوعات و رسانه ها در ایران با توقیف و پرداخت جرائم نقدی و سایر مجازاتها مواجه می شوند که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و سایر مسئولان دولتی و حکومتی مدعی برخورداری مطبوعات و روزنامه نگاران از حق آزادی بیان در ایران هستند!

برچسب هاروزنامهسرکوب آزادی قلم در ایرانفعال مطبوعاتیسرکوب آزادی اندیشه در ایرانحقوق شهروندی مطبوعات در ایرانمهر ۱۴۰۱۱۴۰۱،توقیف رسانه ها در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانتوقیف روزنامه ها در ایرانمحاکمه شهرونداندادگاه مطبوعات در ایرانتهدید فعالان رسانه ای در ایرانمهر ماه ۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانحقوق بشر ایرانسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی اندیشه۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱آزادی روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاران در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانروزنامه نگار،آبان۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱فعال رسانه ایسرکوب آزادی قلمتهدید روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱حقوق بشرتوقیف مطبوعات در ایرانفعال حقوق بشر در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانانتشار مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه،اعتراضات آبان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱حقوق بشر در ایرانروزنامه جهان صنعتسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانمحاکمه روزنامه نگارانروزنامه نگاری،کشته شدگان آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱مطبوعات در ایرانقانون مطبوعات در ایرانسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه ای در ایرانهیئت نظارت بر مطبوعاتمهرماه۱۴۰۱کشته شدگان آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.