•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت علی عامری، فعال صنفی فرهنگیان توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی

0
164

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در شهرستان بردسکن از توابع استان خراسان رضوی، علی عامری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، روز یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، علی عامری، معلم فیزیک و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان بردیکن از توابع استان خراسان‌رضوی، توسط ماموران‌ حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، ارگان بازداشت کننده علی عامری، حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی عنوان و برخی لوازم شخصی این فعال صنفی صنفی فرهنگیان هنگام بازداشت وی توقیف شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی منتسب شده به علی عامری اطلاعی در دست.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.