•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت علی ابدالیان و زینب نصیری به حبس تعزیری

0
239

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ دی ماه ۱۴۰۱، محمدرضا عموزاد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای علی ابدالیان را در بخش اول پرونده اش به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین، زینب نصیری، دانشجوی تحت بازداشت در زندان دولت آباد اصفهان از سوی دادگاه انقلاب این شهر به حبس تعزیری محکوم شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، اوایل آذر ماه ۱۴۰۱، علی ابدالیان، ساکن تهران و از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری، پس از محاکمه در بخش اول پرونده قضایی خود توسط ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، اتخام منتسب شده به علی ابدالیان در بخش اول پرونده قضایی وی که منجر به صدور ۵ سال حبس تعزیری بر علیه وی شده(اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی / خارجی) عنوان شده و این شهروند در بخش دوم پرونده قضایی خود با اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی) توسط دادگاه کیفری ۲ استان تهران در انتظار محاکمه است.‌

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام علی ابدالیان در بخش اول پرونده قضایی وی در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱،  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد برگزار شده بود.

لازم به ذکر است، علی ابدالیان، در تاریخ ۳ مهرماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری در محدوده بلوار کشاورز تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات از بابت اتهامات مذکور تحت بازجویی و بازجوئی و در شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران هم مورد بازپرسی قرار گرفت.‌

در خبری دیگر، کانال تلگرامی، دانشجویان متحد اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، زینب نصیری، دانشحوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه آزاد واحد استان اصفهان و از بازداشت سدگان اعتراضات سراسری، توسط یکی از شعب دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست قاضی براتی محاکمه و به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

همچنین یک منبع نزدیک به خانواده زینب نصیری در گفتگو با حقوق بشر در ایران افزود:”اتهاماتی که منجر به صدور ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری بر علیه وی شد (اجتماع و تبانی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) می باشد.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”زینب نصیری در دوران بازجویی و حتی بازپرسی از دسترسی به وکیل محروم بود و و در حال حاضر در زندان دولت آباد اصفهان محبوس شده است.

لازم به اشاره است، زینب نصیری، سحرگاه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در اصفهان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در نهایت به زندان دولت آباد این شهر منتقل شد.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

ممانعا از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.