یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

محکومیت فرشاد احمدی به تحمل حبس تعزیری

0
228

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ دی ماه ۱۴۰۱، ابوالقاسم‌ صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران‌ با صدور دادنامه ای، فرشاد احمدی را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، فرشاد احمدی، اهل شهرستان دهلران از توابع استان‌ ایلام، پس از محاکمه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که به فرشاد احمدی ابلاغ شده وی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) محاکمه و به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است، فرشاد احمدی، طی ماه های اخیر، در ادیبهشت ماه ۱۴۰۱،‌ در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه فعالان مدنی و سایر شهروندان  براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.