•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

محکومیت بیتا حقانی نسیمی به ۱۸ سال حبس تعزیری

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳دی ماه ۱۴۰۱، شعبه اول دادگاه انقلاب شهر ساری با صدور دادنامه ای بیتا حقانی نسیمی را در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، بیتا حقانی نسیمی، متولد: ۱۳۷۹، اهل ساری، بلاگر و دانشجوی رشته گرافیک در دانشگاه قدسیه شهر ساری مرکز استان مازندران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ساری، در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم شد.

براساس اعلام مجید کاوه، وکیل مدافع بیتا حقانی که در جلسه دادرسی به پرونده وی حاضر شده بود:”بیتا حقانی نسیمی، پس از تشکیل جلسه دادرسی در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر ساری مرکز استان مازندران و پس از تبرئه از اتهام (افساد فی الارض)، با چندین اتهام دیگر، در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری، دو سال منع خروج از کشور و توقیف لوازم الکترونیکی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه تحت عنوان (وسائل ارتکاب جرم) به نفع دولت، محکوم شده است.”

این وکیل دادگستری در ادامه نیز تاکید کرده که به حکم صادره بدوی بر علیه موکل خود در مهلت ۲۰ روزه از تاریخ ابلاغ، اعتراض خواهد کرد.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان مازندران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی پس از تجمعی جرائم، تحمل اشد مجازات به میزان ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد.

همچنین، جلسه دادرسی به پرونده بیتا حقانی نسیمی، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر ساری برگزار شده بود.

لازم به اشاره است، بیتا حقانی نسیمی، در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در شهر ساری مرکز استان مازندران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان شهرستان قائمشهر از توابع این استان منتقل شد. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی با آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال دانشجوئیشورای صنفی دانشگاهیان کشورمنشور حقوق شهروندیموارد نقض حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسری در ایرانفعال فضای مجازی در ایرانمنشور حقوق شهروندی،۱۴۰۱،سرکوب آزادی بیان در ایران،بیتاحقانیمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتنقض حقوق بشر در ایرانآزادی بازداشت شدگاندادگاه انقلاب ساریفعال فضای رسانه ایفعالان صنفی دانشجویان ایرانسرکوب آزادی اندیشه،آبان ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،بیتا حقانیتظاهرات سراسری۱۴۰۱،سرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانمحاکمه ناعادلانهفعال صنفی دانشجویانبازداشت و سرکوب آزادی بیانکنکور ۱۴۰۱،مهرماه۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱افساد فی الارضسرکوب آزادی بیان و قلماتهام افساد فی الارضسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانفعال صنفی دانشجویان در ایراندادگاه انقلاب،مهر ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱بیتاحقانی نسیمیمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محرومیت از حقوق شهروندیفعال فضای مجازیمحاکمه شهروندانفساد فی الارضدانشگاهیان در ایراننقض حقوق بشر در ایران،مهر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱دانشگاهیان ایرانبیتا حقانی نسیمیبازداشت شدگان تظاهرات سراسریگزارش نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبلاگرسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان و اندیشهدانشگاهیانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱مهر۱۴۰۱اسامی بازداشت شدگان مهاباددادگاه انقلاب ساری،سرکوب آزادی بیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانشعبه دوم دادگاه انقلاب ساریسرکوب آزادی اندیشه در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی اندیشه۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱آذر ۱۴۰۱شعبه۱دادگاه انقلاب ساریدانشگاه قدسیه ساریفضای مجازیرسانهمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانتظاهرات سراسریمحاکمه دانشجویانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱آبان۱۴۰۱اعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱شعبه یک دادگاه انقلاب ساریتظاهرات سراسری دانشجویان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.