•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

اعتراضات سراسری؛ محکومیت امین درزاده به حبس تعزیری

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، امین درزاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در شهرستان چابهار، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، طی روزهای اخیر، امین درزاده، متولد: ۱۳۷۴، فرزند: محمد، اهل شهرستان قصرقند و ساکن شهرستان چابهار و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط دادگاهی در زاهدان، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهاماتی که‌ منجر به صدور چنین حکمی بر علیه امین درزاده شده اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، امین درزاده، در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در شهرستان چابهار بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در زاهدان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.