•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

مریم شکرانی، روزنامه نگار تفهیم اتهام شد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران با ارسال ابلاغیه ای مریم شکرانی را پس از احضار تفهیم اتهام کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، مریم شکرانی، روزنامه نگار و فعال رسانه ای، ساکن تهران، به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین احضار و پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

مریم شکرانی، روز گذشته، با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”به شعبه سوم دادسرای اوین احضار و با عنوان (تبلیغ علیه نظام) تفهیم اتهام شدم. فعلا با قرار وثیقه آزاد هستم.”

لازم به اشاره است، مریم شکرانی، روزنامه نگار اقتصادی شاغل در روزنامه شرق است.

وی پیشتر هم در روزنامه شهروند فعالیتهای رسانه ای و روزنامه نگاری خود را انجام می داد. 

سرکوب روزنامه نگاران و فعالان عرصه رسانه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرجلسه بازپرسیحقوق بشر ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیاحضاربازجوییسرکوب روزنامه‌نگاراناحضارسرکوب روزنامه نگاران در ایرانبرگزاری جلسه بازپرسیاحضاربازجوئیاحضاربازجویی از شهروندانحقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازجویی کردنمریم شکرانیروزنامه نگارسرکوب آزادی بیان و قلمخبرنگار روزنامه شرقسرکوب آزادی بیان و اندیشهاحضار محاکمهمریم شکرانی روزنامه نگارسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناحضار به جلسه بازپرسیسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان در ایران،مریم شکرانی روزنامه شرقتفهیم اتهامسرکوب خبرنگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب آزادی بیان رر ایرانمریم شکرانی خبرنگاراحضار مکررمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانمدیر مسئول روزنامه شرقروزنامه‌نگارسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب خبرنگاران در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراناحضار به جلسه بازپرسی در دادسرااحضاربه جلسه بازپرسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.