دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت ابوالفضل پاشانژاد به حبس تعزیری

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱بهمن ماه ۱۴۰۱، احمد رضوی، قاضی شعبه دادگاه انقلاب شهرستان هشترود با صدور دادنامه ای ابوالفضل پاشانژاد را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۸ دی ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل پاشانژاد، متولد: ۱۳۷۳، فعال فضای مجازی، ساکن شهرستان هشترود، پس از محاکمه در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی احمد رضوی، به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره در شعبه دادگاه انقلاب شهرستان هشترود که به ابوالفضل پاشانژاد ابلاغ گردید اتهام منتسب شده به وی (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی) عنوان شده است.

همچنین، در جلسه دادرسی، احمد رضوی، قاضی دادگاه بدون رعایت شان و مقام انسانی ابوالفضل پاشانژاد وی را با لحنی توهین آمیز مورد خطاب قرار داد و با تهدید وی را مجبور به برگه ای تحت عنوان (اقرار صریح متهم در جلسه رسیدگی) کرد. 

لازم به اشاره است، پرونده مذکور، در پی شکایت اداره اطلاعات سپاه شهرستان هشترود بر علیه ابوالفضل پاشانژاد تشکیل شده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به هر شکل ممکن، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.