دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

تداوم بازداشت ماموستا رحمت نصوحی و احضار ۳ تن از شهروندان اهل سنت به اداره اطلاعات در پیرانشهر و نقده

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموستا رحمت نصوحی، شهروند اهل سنت بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. همچنین، ماموستا اسعد حسنی، ماموستا فاروق یوسفی و ماموستا رسول احمدنژاد به اداره اطلاعات در پیرانشهر و نقده احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، امروز سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموستا رحمت نصوحی، متولد: ۱۳۵۶، اهل شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت ٧۳ روز از تاریخ دستگیری کماکان در بلاتکلیفی بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع:”این شهروند اهل سنت، پس از گذشت بیش از یک ماه از بازداشت فقط یک مرتبه با خانواده‌ خود تماس تلفنی داشته و در حال حاضر هم در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه بسر می برد و از وضعیت حقوقی پرونده وی اطلاعی در دسترس نیست.”

لازم به اشاره است، ماموستا رحمت نصوحی در تاریخ ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱، در ایست بازرسی شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به بازداشتگاه مرکزی وزارت اطلاعات در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شد.

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموستا اسعد حسنی – امام جمعه روستای خورنج و ماموستا فاروق یوسفی – امام جمعه روستای کلکین، جهت بازجویی به اداره اطلاعات شهرستان پیرانشهر احضار شدند.

این ۲ شهروند فعال مذهبی اهل سنت، پس از مراجعه به اداره اطلاعات شهرستان پیرانشهر چند ساعت تحت بازجویی قرار گرفتند.

افزون بر این، طی روزهای اخیر، ماموستا رسول احمدنژاد – امام جمعه روستای بالقچی از توابع شهرستان نقده هم به اداره اطلاعات در این شهرستان احضار شده است.

محور بازجویی های صورت گرفته از این شهروندان اهل سنت، مواضع آنها در خصوص اعتراضات سراسری بود که در خطبه های نماز جمعه ابراز کرده بودند.

این ۳ شهروند اهل سنت، پس از چند ساعت بازجویی سپس آزاد شدند. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااداره اطلاعات ارومیهنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایرانشهروندان سنی مذهب در زاهدانفعال مذهبی اهل سنت در کردستاناحضار و اجرای حکم حبسبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت بی خبریفعالیت اقلیتهای مذهبیبازداشت بلاتکلیفی شهرونداناسعدحسنیاقلیتهای مذهبی در مهابادجامعه اهل سنتفعال مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیپیروان اهل تسننبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهبازداشت اداره اطلاعات ارومیهاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت ایراناحضار و بازداشت شهروندانفعال مذهبی در شهرستان ارومیهبازداشت شهروندان کرد ایراناحضاربازجوییبازداشت شهروندان کورد در مهابادبازداشت شهروندان کورد در بانهاسعد حسنیاقلیتهای مذهبی در مریوانجامعه اهل تسنناهل تسننسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانماموستامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاحضار بازجویینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایراناحضار و اجرااحضاروبازداشت شهرونداناقلیت اهل سنت ایرانفعال مذهبی اهل سنت در پیرانشهربازداشت بلاتکلیفبازداشت شهروندان کرد مهابادپیروان اهل تسنن در زاهدانماموستااسعدحسنیماموستایاناهل سنتمهابادبازداشت بیخبرینقدهفعال مذهبی اهل سنتپیروان اهل تسنن در ایراناحضار و ابلاغ حکمسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیفعال مذهبی سنی مذهباداره اطلاعات نقدهفعال مذهبی سنی مذهبیحقوق بشر ایراتپیروان اقلیتهای مذهبیماموستا رسول احمدنژادماموستااسعد حسنیپیروان اهل تسنن در آذربایجان غربیاهل سنت ایرانپیرانشهربازداشت بلاتکلیفیحقوق بشر ایراناداره اطلاعات پیرانشهربازداشت شهروندان معترضتحصیل اقلیتهای مذهبیفعال مذهبی سنیفعال مذهبی کردستانشهروندان سنی مذهب کردستانشهروندان سنی مذهب در مهابادپیروان اهل حقبازداشت شهروندان کورد در کامیارانرسول احمدنژادماموستافاروق یوسفیقوق بشر در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانبازداشت شهروندانسرکوب شهروندان سنی مذهبشهروندان سنی مذهب در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان سنی مذهب در جمهوری اسلامیپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیپیروان اهل تسنن در شهرستان سراوانبازداشت شهروندان کورد در مریواناقلیتهای مذهبی در ایراناحضاربازجویی از شهروندانماموستا فاروق یوسفیاقلیتهای مذهبی در کردستانروستای خورنجاحضار و بازجویینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان اهل سنت در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراناحضار و محاکمه شهرونداننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیفعال مذهبی اهل سنت ارومیهپیروان اهل سنت در آذربایجان غربیاهل سنت ایرانمحاکمه اقلیتهای مذهبیفاروق یوسفیاقلیتهای مذهبی در کوردستانروستای کلکینحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کردتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراناحضار و محاکمهبازداشت شهروندان کورد در ایرانفعال مذهبی اهل تسننپیروان اهل سنت ایرانبازداشت شهروندان کوردفعال مذهبی ساکن بوکانپیروان اهل تسنن ایراناقلیتهای مذهبی در کرمانبازداشت اقلیتهای مذهبیپیروان اهل سنت کوردستانماموستا اسعد حسنیاقلیتهای مذهبی در بوکانروستای بالقچی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.