دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت قطعی زینب موسوی به تحمل حبس تعزیری

0
141

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، دادگاه تجدیدنظر استان قم، حکم صادره بدوی بر علیه زینب موسوی، کمدین و فعال هنری را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، زینب موسوی، کمدین، فعال هنری و خالق شخصیت (امپراطور کوزکو)، توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان قم به تحمل ۲ ساب حبس‌تعزیری محکوم شد.

زینب موسوی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود بدون اشاره به اتهام‌ خود اعلام کرد:”برای دختری که حکمش تائید شد.”

لازم به اشاره است، شعبه دادگاه انقلاب استان‌ قم، اواسط آذر ماه ۱۴۰۱، با صدور دادنامه ای زینب موسوی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

زینب موسوی، در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در استان قم‌ بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل و اواخر آبان ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

زینب موسوی، یکی از نخستین زنان مجری استندآپ کمدی در ایران است که برنامه مهیج و طنز بسیاری خوبی را ارائه می کند.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.