چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت مریم بنی رضی به حبس، شلاق و مجازات تکمیلی

0
113

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، قاضی شعبه دادگاه کیفری ۲ در استان قم با صدور دادنامه ای مریم بنی رضی را به حبس، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از بی بی سی فارسی، طی روزهای گذشته، مریم بنی رضی، پرستار شاغل در یکی از مراکز درمانی استان قم و از معترضان به حجاب اجباری، پس از محاکمه در شعبه دادگاه کیفری ۲ آن استان، به ۸ ماه و ۲ روز حبس، دو فقره ۷۴ضربه شلاق و  ۲سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. 

براساس این گزارش، مریم بنی رضی، از بابت اتهام (کشف حجاب در فضای عمومی) به تحمل ۲ روز حبس و به اتهام (اخلال در نظم عمومی از طریق کشف حجاب) هم به ۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام (جریحه دار شدن عفت عمومی) هم به ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. 

پرونده مذکور، پس از آن بر علیه مریم بنی رضی تشکیل شده که وی در آذرماه ۱۴۰۱، کلیپی کوتاه که در آن بدون حجاب به بانک مراجعه و کارکنان بانک هم بدون هیچگونه توجهی به حجاب وی به او خدمات ارائه کرده بودند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: