•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

صدور احکام حبس برای ۳ تَن از فعالان محیط زیست توسط دادگاه انقلاب سنندج

0
175

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی, با صدور دادنامه ای فاضل قیطاسی، آمانج قربانی و سیروان قربانی, سه تن از فعالان محیط زیست ساکن  کامیاران را در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعلیقی و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, سیروان قربانی و فاضل قیطاسی, دو تن از فعالان محیط زیست و آمانج قربانی, کارشناس ارشد محیط زیست, جملگی افراد ساکنان سنندج توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی سعیدی با اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعلیقی  و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج آمانج قربانی از بابت “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری, فاضل قیطاسی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی و سیروان قربانی هم از بابت همین اتهام به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری و ۳ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. 

جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان محیط زیست در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, همزمان با دادرسی بر پرونده هادی کمانگر، بختیار کمانگر، عیسی فیضی، مهدی قبادی، راشد منتظری، خالد زمان و فرزاد حسینی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” برگزار شده بود.

در این گزارش به صدور احکام برای هادی کمانگر، بختیار کمانگر، عیسی فیضی، مهدی قبادی، راشد منتظری، خالد زمان و فرزاد حسینی, اشاره ای نشده است. 

در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷, فاضل قیطاسی به همراه رضا اسدی در شهر کامیاران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

آمانج قربانی, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی در اداره محیط زیست این شهر پس از ضرب و جرح بازداشت شد. همچنین در تاریخ ۱۵ دی‌ماه همان سال هم ماموران اداره اطلاعات سنندج, راشد منتظری و حسین کمانگر, سه فعال محیط زیست ساکن کامیاران را بازداشت کردند. جملگی این افراد پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در تاریخ ١۵ دی‌ماه ۱۳۹۷, عیسی فیضی, در محل کارش در خیابان صلاح‌الدین ایوبی در شهرستان کامیاران پس از ضرب و جرح توسط نیروهای امنیتی بازداشت به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

همچنین هادی کمانگر, در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷, در شهرستان کامیاران پس از ضبط برخی از وسایل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل و پس تاز اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۷, راشد منتظری و حسین کمانگر, دو فعال محیط زیست, توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت شدند. در تاریخ ۱۶ دی‌ماه همان سال هم بختیار کمانگر در پی یورش ماموران امنیتی شهرستان کامیاران به محل کسب وی پس از ضرب و جرح بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. جملگی این ۳ فعال محیط زیست پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحبس تعزیریاحزاب کرد ایراندادگاه انقلابحبس تعلیقیبازجوئینقض حقوق بشر در ایراناحزاب اپوزیسیون کردشهرستان کامیارانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردصدور حکم حبساحزاب در ایرانبازداشت شهرونداناحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردیاحزاب کردسرکوب احزاب در ایراناحزاب کُرد مخالف نظامشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانفعال محیط زیستشهروندان کردسرکوب فعالان محیط زیست در ایراندادگاه انقلاب سنندجسرکوب فعالان مدنی در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب فعالان محیط زیستسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانسرکوب فعالان مدنیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامفاضل قیتاسیسرکوب شهروندان کوردآمانج قربانیاحزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب صدور حکم حبسفاضل قیطاسیاحزاب کردمخالف نظامسیروان قربانیشعبه اول دادگاه انقلاب سنندجشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجاحزاب کورد مخالف نظامصدور حکم حبس تعزیریشهروندان شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کوردشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجصدور حکم حبس تعلیقیاداره اطلاعات کامیاراناحزاب کرد مخالفبازجوئی در اداره اطلاعاتفعال محیط زیست در ایراناحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناداره اطلاعات شهرستان کامیاراناحزاب کرد سیاسی در ایرانمحکومیت به حبس تعلیقیاحزاب کردستاناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیصدور حکم حبس تعزیر یشهروندان کرد زندانی سیاسیبازجوئی از شهروندانبازداشتگاه شهروندانقاضی سعیدی دادگاه انقلاب سنندجبازداشت شهروندان کورداحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: