•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

صدور ۳ حکم شلاق برای ۳ متهم به حیوان آزاری در سردشت/ اسناد

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سردشت با صدور دادنامه ای ۳ فرد حیوان آزار ساکن این شهرستان را به اتهام حیوان آزاری و به راه انداختن جنگ سگها در مجموع به ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دیدبان محیط زیست ایران, روز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, سه فرد حیوان آزار ساکن شهرستان سردشت توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به اتهام به راه انداختن جنگ سگ ها و  انتشار ویدئوهای آن در فضای مجازی هر یک به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سردشت که در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ صادر و سپس به متهم این پرونده ابلاغ شده اتهام فرد « جریحه دار کردن عفت عمومی از طریق حیوان آزاری » عنوان شده در این پرونده با شکایت اداره محیط زیست شهرستان سردشت بر علیه متهم تشکیل و با ۴ متهم به دادگاه معرفی شدند که با آغاز مراحل دادرسی با استناد به ماده ۶۳۸ قانون تعزیرات متهمان ردیف اول تا سوم به اتهام جریحه‌دار کردن عفت عمومی از طریق حیوان آزاری « جنگ سگ‌ها » هر یک به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم و متهم ردیف چهارم نیز اتهام مذکور تبرئه شد. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

بر همین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید .

همچنین صدور و اجرای احکام شلاق ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: