•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

محکومیت میمنت حسینی چاووشی، شهروند ۲تابعیتی به تحمل حبس تعزیری

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه دادگاه انقلاب تهران، با صدور دادنامه ای، میمنت  حسینی چاووشی، جمعیت شناس را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، میمنت حسینی چاووشی، جمعیت شناس و شهروند ۲ تابعیتی ایرانی – استرالیایی، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام « تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی از طریق تبلیغ برای کاهش زاد و ولد »، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

بک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “میمنت حسینی چاووشی، در حال حاضر ممنوع الخروج و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان از بازداشت موقت آزاد است.”

در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر تحمل کل ۵ سال حبس تعزیری برای میمنت حسینی چاووشی اجباری خواهد شد. 

در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۷، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران از بازداشت تعدادی از فعالان حوزه کنترل جمعیت در ایران خبر داده بود. در آن گزارش حتی از احضار و بازجویئ برخی دیگر از این فعالان هم خبر داده بود. چندی بعد از این خبر محمود بهزادی راد از بازداشت میمنت حسینی چاووشی خبر داد. 

لازم به ذکر است، میمنت حسینی چاووشی، جمعیت ‌شناس و محقق ایرانی در دانشگاه ملبورن استرالیاست. او کارشناس بازنشسته وزارت بهداشت است و در اداره جمعیت و سلامت سالها در تحقیقات و تحلیل کارشناسی آمارهای جمعیت و بهداشت آن وزارتخانه نقش داشته است. حسینی کارشناسی ارشد و دکتری خود را با بورسیه وزارت بهداشت در رشته جمعیت‌شناسی در دانشگاه ملی استرالیا به پایان رسانده است. در سال ۱۳۸۳ کتاب وی با عنوان «تحولات باروری در ایران « با همکاری پیتر مک دونالد و محمدجلال عباسی شوازی » توسط انتشارات وزارت‌ ب‍ه‍داش‍ت‌، درم‍ان‌ و آم‍وزش‌ پ‍زش‍ک‍ی‌ به چاپ رسید. این کتاب در سال ۱۳۸۹ به‌عنوان برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

این فعال حوزه کنترل جمعیت، در سالهای اخیر در دانشگاه ملبورن استرالیا در حوزه سالمندی جمعیت به فعالیت‌های پژوهشی مشغول بود. او در آبان ماه سال جاری توسط وزارت کار، تعاون، و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور و شورای ملی سالمندان برای شرکت و ارائه سخنرانی در کنفرانس منطقه‌ای سالمندی در ایران دعوت می‌شود که پس از کنفرانس و دیدار خانواده، به هنگام خروج از کشور بازداشت می‌شود.

پایان‌نامه دکتری او الگوهای تنظیم باروری در ایران است که بر مبنای آن مقالاتی به زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است. حسینی تحقیق پسادکتری خود را در مورد پیامدهای روانی اجتماعی سقط جنین به انجام رساند. او پس از اتمام تحصیلات به کشور بازگشت و به خدمات خود در وزارت بهداشت در دفتر سلامت و جمعیت دنبال نمود و پس از مدتی از وزارت بهداشت بازنشسته شد و سپس در دانشگاه ملی استرالیا به تحقیق پرداخت. او در سالهای اخیر در دانشگاه ملبورن استرالیا مشغول فعالیت پژوهشی بوده است.

مقالات او در تحلیل شاخص‌های باروری در مجلات معتبر علمی بین المللی به چاپ رسیده و نتایج آن در گزارشهای علمی به زبان فارسی نیز موجود است. دستاوردهای علمی او و اطلاعاتی که در زمینه تحقیقاتی استفاده کرده در سایت‌ها و مراکز اطلاعاتی علمی در دسترس هستند. تحقیقات وی در سالهای گذشته در مورد تحولات باروری و الگوی فرزندآوری بوده است و تخصص اصلی او جمعیت و سلامت است.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشرمیمنت چاووشیمیمنت چاووشی شهروند دو تابعیتیمیمنت حسینیمیمنت حسینی چاووشیمیمنت حسینی چاووشی شهروند دو تابعیتیمحاکمه میمنت چاووشیمحاکمه میمنت حسینی چاووشینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننخست وزیر استرالیاوزارت خارجه استرالیااخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناسترالیابازداشت شهروندان اهل استرالیا در ایرانبازداشت شهروندان دو تابعیتیبازداشت شهروندتان استرالیائی در ایرانجمعیت شناسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزوج استرالیاییزوج استرالیائیسفارت استرالیا در تهرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان دو تابعیتیسرکوب شهروندان دو تابعیتی در ایرانشهروند استرالیاشهروند استرالیاییشهروند استرالیائیشهروندان دو تابعیتیشهروندان دو تابعیتی میمنت حسینیشهروندان دو تابعیتی در ایرانشهرونداسترالیاصدور احکام حبس تعزیریصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: