•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

محکومیت رضا واثقی و علی واثقی به تحمل حبس تعزیری

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی ناصر عتباتی با صدور دادنامه ای، علی واثقی و رضا واثقی را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، علی واثقی و رضا واثقی، دو فعال ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر این استان به ریاست ناصر عتباتی با اتهام مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل: “مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد اما با استناد به تبصره ماده ۲ قانون کاهش مجازات حبس و عدم سابقه کیفری قبلی این مدت به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. همچنین رضا واثقی هم با اتهام فوق به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره امروز  در دفتر شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به وکیل مدافع این افراد ابلاغ شد.”

در بخشی دیگری از این دادنامه آمده است: “با استناد کامل به گزارش و صورت جلسات اداره کل اطلاعات استان اردبیل و درج خبر دستگیری ، آزادی و محکومیت فعالین در صفحات مجازی را دلیل بر موجه دانستن اتهامات این برادران دانسته و بدون توجه به اقاریر این دو فعال مدنی مبنی بر بی‌ اطلاعی آنها از وجود چنین‌ شب‌نامه‌هایی و بی تاثیر دانستن مدارک و ادله های وکیل این فعالین ، صورت گرفته است.”

لازم به ذکر است، رضا واثقی، از بابت روز بازداشت اولیه توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان با اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” محاکمه و دفاعیات خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد.

این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد با اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

جلسه دادرسی به پرونده علی واثقی و بردار وی رضا واثقی در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود و این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی فراخوانده شده بودند. 

در ساعات پایانی ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی واثقی و رضا واثقی, در پی یورش ماموران امنیتی به محل کسب آنها در میدان قیان شهرستان اردبیل پس از ضرب و جرح و رفتار خشونت آمیز بازداشت و روز پس از آن محل کسب این ۲ برادر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. این دو فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان آزاد شدند. 

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, علی واثقی, یک از ۲ فعال ملی مدنی بازداشت شده در پرونده ای دیگر به همراه رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” تبرئه شده بود.

در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, علی واثقی, به همراه سعید صادقی فر, عسگر اکبرزاده و رحیم غلامی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل در پی گزارش مرجع انتظامی مبنی بر تشکیل دسته و گروه غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور برای تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ فراخوانده شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷, علی واثقی به همراه عسگر اکبرزاده, سعید صادقی فر و عباس لسانی توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل و در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۷,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

این فعال ملی مدنی,  در سال ۱۳۹۵ نیز همراه با ۱۳ تن دیگر از شهروندان و فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد با نگه داشتن پلاکارد و بارگذاری تصاویر مربوط در سایت های معاند نظام”، مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و در نهایت پس از تشکیل جلسه دادرسی بدلیل عدم وجود اسناد و شواهد برای اثبات این اتهام علی واثقی از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

علی واثقی, پیشتر نیز در آذرماه سال ۱۳۹۴,  در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به یک برنامه تلویزیونی توسط نیروهای امنیتی اردبیل بازداشت شده بود و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۴, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام  با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هاحبس تعزیریناصر عتباتیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعال ترکصدور حکم حبسفعال ترک آذریعلی واثقیصدور حبس تعزیریفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیفعال ترک زبانفعال ملی مدنیصدور حکم حبس تعزیریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانفعالان ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی در ایرانصدور حکم حبس تعلیقیفعال ترک ترک آذربایجانیحبس تعزیری درجه ۸شعبه یک دادگاه تجدیدنظرقاضی ناصر عتباتیفعال ترک در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یفعال ملی مدنی ناصر خلوصیفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالرترکرضاواثقیرضا واثقیعلی واثقی فعال ملی مدنیرضا واثقی فعال ملی مدنیفعال آذربایجانی علی واثقیفعال آذربایجانی رضا واثقیعلی واثقی فعال ملی مدنی آذربایجانفعال ترک آذربایجانی علی واثقیرضاواثقی فعال ملی مدنیفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی تبریزعلی واثقی فعال ترک آذربایجانیعلی واثقی فعال آذریعلی واثقی فعال آذربایجانیعلی واثقی فعال ترک آذریرضا واثقی فعال ترکرضاواثقی فعال ترکرضا واثقی فعال آذربایجانیرضاواثقی فعال ترک آذریرضاواثقی فعال ترک آذربایجانرضاواثقی فعال ترک آذربایجانیرضاواثقی فعال آذربایجانی اردبیلرضاواثقی اردبیلفعال ملی مدنی علی واثقیفعال ملی مدنی رضا واثقیفعال ترک آذربایجانی رضا واثقیفعال ترک آذری رضا واثقیشعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلشعبه1دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلشعبه1 دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلشعبه 1دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلشعبه۱دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلشعبه ۱دادگاه تجدیدنظر استان اردبیلحبس تعزیری فعالان مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: