•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

حکم اعدام یک زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد

0
116

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی یا اتهام ۲ فقره قتل در زندان مرکزی کرج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، سحرگاه یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام مسعود « نام خانوادگی نام مشخص »، زندانی متهم به ۲ فقره قتل، محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری استان البرز صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود با حضور قاضی نریمانی، رئیس شعبه ۶ اجرای احکام استان البرز در ندامتگاه مرکزی کرج اجرا شد. 

براساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از خرداد سال ۱۳۹۷ به‌ دنبال کشف جسد زن جوانی به‌ نام رویا در خانه خواهر شوهرش در کرج آغاز شد.

وقتی بازپرس کشیک قتل در محل جنایت حضور یافت، خواهر شوهر مقتول گفت: “من خانه نبودم. وقتی رسیدم با جسد رؤیا روبه‌رو شدم شوکه شدم و نمى‌دانم او در خانه ما چه می‌کرد و چرا مرده است؟”

با دستور انتقال جسد زن جوان به پزشکی قانونی، علت مرگ این زن خفگی اعلام شد اما کارشناسان دریافتند قبل از قتل به زن جوان تعرض شده است. در حالی که تحقیقات در این پرونده ادامه داشت، کارآگاهان جسد شوهر مقتول را نیز در بیابان های اطراف هشتگرد پیدا کردند. فرهاد ۳۲ساله بر اثر ضربه های متعدد چاقو به قتل رسیده و جسدش در ۲۰ کیلومتری هشتگرد رها شده بود.

پلیس برای افشای راز قتل این زن و شوهر تحقیقات جنایی را آغاز کرد و با کنترل خط تلفن همراه مقتولان دریافت خواهر شوهر رویا شب قبل از قتل به او پیامک داده و خواسته تا فردا به خانه‌اش برود تا با هم به خرید بروند. بدین ترتیب کارآگاهان به بازجویی از پروین، خواهر شوهر مقتول پرداختند اما زن جوان از ارسال چنین پیامکی اظهار بی اطلاعی کرد و مدعی شد اصلاً چنین پیامکی به زن برادر خود ارسال نکرده است. او احتمال داد شوهرش این پیامک را زمانی که گوشی وی در اختیارش بوده ارسال کرده باشد.

مسعود، داماد خانواده خیلی زود تحت بازجویی قرار گرفت اما منکر اطلاع از قتلها شد. با این حال پلیس که به وی ظنین بود، به بازجویی ادامه داد تا اینکه لب به اعتراف گشود. متهم در شرح ماجرا گفت: “من از رؤیا خوشم می‌آمد. وقتی همسرم گوشی‌اش را به من داده بود تا برنامه‌ای برایش نصب کنم، از فرصت استفاده کردم و با گوشی اش پیامکی برای همسر برادرش فرستادم و از او خواستم به خانه ما بیاید تا برای خرید به بازار برویم او هم قبول کرد. من سر ساعت مقرر همسرم را از خانه بیرون فرستادم و بعد خودم منتظر رویا ماندم. شوهرش او را به خانه ما رساند و رفت. وقتی رویا وارد خانه شد، از پشت او را گرفتم و نقشه شیطانی ام را اجرا کردم. بعد هم از ترس او را خفه کردم. چون می‌دانستم برادر زنم به ماجرا مشکوک می‌شود به او تلفن کردم و گفتم من هشتگرد هستم و ماشین من خراب شده و نیاز به کمک دارم و او را با این نقشه به ۲۰ کیلومتری هشتگرد کشاندم و همانجا او را هم کشتم. بعد به خانه برگشتم تا جسد رویا را به بیرون منتقل کنم که متوجه شدم همسرم به خانه آمده و با دیدن جسد به پلیس خبر داده است.”

این متهم در شعبه ۱ دادگاه کیفری استان البرز به ریاست قاضی رنجبر فیروزه ای و با حضور قاضی قیومی مستشار دادگاه پای میز محاکمه ایستاد. قضات در ۲ جلسه جداگانه به اتهام قتل و تجاوز وی که البته جلسه ۲ غیر علنی برگزار شد، رسیدگی کردند. در جلسه اول اولیای دم هر ۲ مقتول خواستار قصاص متهم شدند. سپس متهم پشت میز محاکمه ایستاد و در حالی که اتهام خود را قبول داشت گفت: “من اتهام‌هایم را قبول دارم، اما دچار وسوسه شدم و به‌ خاطر یک هوس ۲ نفر را کشتم. من ۵ سال بود که ازدواج کرده بودم. نمى‌دانم چه اتفاقی افتاد که این فکر پلید به‌ جانم افتاد. هیچ دفاعی ندارم و خودم را مستحق مرگ می‌دانم.”

پس ‌از اظهارات متهم، قضات دادگاه ختم جلسه را اعلام کردند. هیأت قضایی پس‌از پایان جلسه دادگاه برای صدور حکم وارد شور شدند و متهم را به اتهام دو فقره قتل عمد به دو بار قصاص و به اتهام تعرض به اعدام محکوم کردند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتقصاص نفساعدام در ایرانحقوق بشر در ایراناجرای حکم اعداماعدام مواد مخدرطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامقتلندامتگاه مرکزی کرجقصاص در ایرانحذف مجازات اعداممجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدحقوق شهروندیقصاصمجازات اعدام در ایرانمتهم به قتلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمجازاتاعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایراناجرای حکم اعدام در ایرانحقوق شهروندی در ایراناعدام متهم قتل عمدمتهم به قتل عمداتهام قتلنقض حقوق بشرد ر ایراناعدام متهم به قتل عمداعداممجازاتهای غیر انسانیقاتل قتل عمدمجازاتهای بیرحمانهحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام در زندانقتل عمد حکومتیحق حیاتحدود و قصاصمجازات غیرانسانیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانحکم قصاصقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام متهمزندان مرکزی کرجاعدام زندانیان در ایراناعدام در زندانهای ایرانقصاص نقساعدام در ایران گاعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمداتهام قتل عمداعدام متهمانزندانیان متهم به قتل عمداتهام قتل در ایراناعدام متهمان به قتلاجرای حکم قصاصمجازات قصاصنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیانجرم قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساعدام متهمان به قتل عمد در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایراناعدام در جمهوری اسلامیقتل عمد در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی کرجاعدام زندانیان متهم به قتل عمدقتل عمد حکومتی در ایراناعدام حق حیاتاعدام متهمان موادمخدر در ایرانحق حیات در ایراناعدام در ندامتگاه مرکزی کرجاعدام در زندان مرکزی کرججرائم قتل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: