•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محکومیت ۳ متهم در مشهد به ۱۱۰۰ ضربه شلاق

0
494

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور با صدور دادنامه ای سه متهم ساکن مشهد را به اتهام عضویت در باند زورگیری و شرارت علاوه بر تحمل حبس تعزیری، تبعید و مجازات تکمیلی به ۱۱۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، طی روزهای اخیر، سه متهم در مشهد با اتهامات مشارکت و معاونت در سرقت های مسلحانه شبانه و روزانه، ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو، تحصیل مال سرقتی و چند اتهام دیگر علاوه بر تحمل ۴۲۷ سال حبس تعزیری در مجموع، ۵ سال تبعید، پرداخت دیه سنگین، محرومیت از رانندگی با وسایل نقلیه، رد اموال مسروقه به شاکیان و انتشار حکم در روزنامه کثیرالانتشار محل وقوع جرم به تحمل ۱۱۰۰ ضربه شلاق توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری مشهد محکوم شدند. این حکم توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور عیناً تائید شد.  

ماجرای نقابداران زورگیر از فروردین سال ۱۳۹۵ زمانی در مشهد دهان به دهان پیچید و موجی از نگرانی را بین مغازه داران به راه انداخت که سه جوان زورگیر نقابدار شبانه وارد یک قصابی در منطقه طرق شدند و بی رحمانه با قمه و شمشیر به سوی قصاب حمله کردند. زورگیران مسلح خشن پس از کتک کاری و تهدید به مرگ مرد قصاب حدود ۳ میلیون تومان وجه نقد، گوشی تلفن، انواع کارت های بانکی، مدارک شناسایی و … را ربودند. درحالی که زورگیران مشغول سرقت بودند ناگهان مرد دیگری برای خرید گوشت وارد قصابی شد و به دام زورگیران خشن افتاد. آنها مشتری بخت برگشته را نیز به درون مغازه کشاندند و با ایراد ضرب و جرح با قمه، پیکر خون آلود او را مورد بازرسی قرار دادند و همه اموال وی را نیز به سرقت بردند. در پی این سرقت هولناک، مرد قصاب و مشتری وی ماجرا را به پلیس گزارش دادند و بدین ترتیب ماجرای وحشتناک باند زورگیری «ریاضی» در منطقه پیچید چرا که طبق اظهارات شاکیان یکی از سارقان مسلح سرکرده خود را «ریاضی» صدا کرده بود!

هنوز ۱ ماه از این ماجرا نگذشته بود که در اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵، مغازه دار دیگری طعمه زورگیران مسلح شد. این مرد که «حسین» نام دارد بعد از تعطیل کردن مغازه در ساعات نیمه شب به سوی منزلش به راه افتاد اما ناگهان سه جوان موتورسوار نقابدار راه او را سد کردند. زورگیران بی رحم که سر و صورت شان را مانند بازیگران آب حوضی سیاه کرده بودند قمه وحشتناکی را زیر گلویش گذاشتند و مبلغ ۳۰۰ هزار تومان کاسبی روزانه او را به همراه گوشی تلفن به سرقت بردند. مرد مغازه دار که از شدت ترس حتی جرئت فریاد هم نداشت، برای حفظ جان خود سکوت کرد و دزدان نقابدار که در منطقه جولان می دادند با احساس یک پیروزی دیگر از محل گریختند.

با افزایش زورگیری های خشن در منطقه نیروهای انتظامی وارد عمل شدند و با کمک شاکیان شماره پلاک موتورسیکلت زورگیران را به دست آوردند اما آن ها وقتی در محاصره نیروهای تجسس کلانتری قرار گرفتند موفق شدند با ترفندی خاص از چنگ پلیس بگریزند. این در حالی بود که همچنان زورگیری های هولناک اعضای این باند با حمله شبانه به مغازه داران و عابران پیاده شدت گرفت. رصدهای اطلاعاتی پلیس بیانگر آن بود که ۳ عضو باند معروف به «ریاضی» در یکی از مراکز ترک اعتیاد با هم آشنا شدند و پس از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد، نقشه های ترسناک زورگیری های مسلحانه را برنامه ریزی کرده اند.

براساس این گزارش، در نهایت نیروهای انتظامی در چند عملیات هماهنگ و ضربتی موفق شدند سه عضو این باند مخوف و برخی از عوامل مرتبط با آنان را دستگیر کنند و به پنجه عدالت بسپارند.

با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرای سرقت های باند «ریاضی» که موجی از نگرانی را بین شهروندان ایجاد کرده بود، این پرونده پس از بررسی های مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی ارسال شد و توسط قضاتی مورد کنکاش قضایی قرار گرفت.

بنابراین گزارش، اعضای باند زورگیران معروف به «ریاضی» که در همان جلسات اولیه و با طرح سوالات تخصصی قضات باتجربه دادگاه دریافتند که انکار سرقت ها فایده ای ندارد ، به ناچار لب به اعتراف گشودند و راز حدود ۱۰ فقره سرقت مسلحانه شبانه و روزانه را در حالی فاش کردند که چندین دستگاه تلفن همراه سرقتی نیز از آنان کشف شده بود.

سه عضو اصلی باند به حمله شبانه با تبرزین و قمه و شمشیر به شهروندان و مغازه داران اعتراف کردند تا جایی که گفتند: “حتی کاپشن یک عابر پیاده را هم از تن او بیرون آوردیم!”

متهمان در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی اسماعیل شاکر برگزار شد به صراحت اقرار کردند که در یورش های شبانه به شهروندان آن ها را با سلاح سرد هدف قرار داده و زخمی کرده اند.

در موشکافی این پرونده زورگیری توسط قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی همچنین مشخص شد که متهم معروف به «ریاضی» دارای سابقه شرب خمر است و در سرقت های دیگری نیز به همراه همدستانش نقش دارد که تصاویر دوربین های مداربسته این موضوع را به اثبات می رساند.

پس از پایان برگزاری جلسات دادگاه، متهمان در آخرین دفاعیات خود ضمن اقرار به ندامت و پشیمانی، به جرایم هولناک خود اعتراف کردند و بدین ترتیب قضات دادگاه بر طبق مستندات پرونده حکم را صادر کردند. 

طبق دادنامه صادره از سوی شعبه ۳ دادگاه کیفری مشهد، سه عضو اصلی باند زورگیران مسلح معروف به «ریاضی» به اتهامات مشارکت و معاونت در سرقت های مسلحانه شبانه و روزانه، ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو، تحصیل مال سرقتی و … به تحمل حدود ۴۲۷ سال زندان، بیش از ۱۱۰۰ ضربه شلاق، ۵ سال تبعید، پرداخت دیه سنگین، محرومیت از رانندگی با وسایل نقلیه، رد اموال مسروقه به شاکیان و انتشار حکم در روزنامه کثیرالانتشار محل وقوع جرم، محکوم شدند.

این رای که به امضای قاضی شاکر مستشار دادگاه رسیده بود با اعتراض متهمان و وکلای مدافع روبه رو و پرونده مذکور برای رسیدگی ویژه به دیوان عالی کشور ارسال شد و توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور، رای صادر شده از سوی قضات شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی را عینا تایید کردند و این احکام به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و مجرمان این پرونده باید مجازات اشد را تحمل کنند. 

جرائم مرتکب شده توسط این افراد مستحق در نظر گرفتن اقدامات تنبیهی جدی هستند اما این نکته حائز اهمیت است که بر طبق اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر صدور و اجرای احکام شلاق برای هر انسانی با هر نوع اتهام نقض حقوق بشر و مصداق بارز شکنجه است که این امر نیازمند بازبینی در قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی که مبنای تصمیم گری و صدور احکام از سوی قضات دادگاههای کیفری و انقلاب است می باشد. 

صدور و اجرای احکام شلاق ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برچسب هامجازات شلاقمحکومیت به حبس تعزیریمحکومیت به شلاقمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهمشهدمشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شباتهام سرقت مسلحانهاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم شلاقاحکام شلاق در ایرانجرم سرقت مسلحانهحکم شلاقحکم شلاق در ایرانحبس تعزیریخراسان رضویدیوان عالی کشوردادگاه کیفریدادگاه کیفری ۱دادگاه کیفری صدور حکمزندان متهم به سرقت مسلحانهزندانی متهم به سرقت مسلحانهسارق مسلحسرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانشلاقشلاق تعلیقیشلاق تعزیریشلاق در ایرانشکنجهشکنجه در ایرانشکنجه زندانیانشکنجه زندانیان در ایرانشعبه 3 دادگاه کیفری 1 مشهدشعبه ۳۱ دیوان عالی کشورشعبه دیوان عالی کشورشعبه سه دادگاه کیفری یک تهرانشعبه۳۱ دیوان عالی کشورشعبه۳۱دیوان عالی کشورشعبه۳دادگاه کیفری یک مشهدصدور احکام حبسصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاقصدور حکم شلاق تعلیقیصدور حکم شلاق تعزیریصدور حکم شلاق در ایرانصدور حکم شلاق ذصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: