•                  
یک شنبه , ۰۶ مهر , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 27

انتقال ۳ فعال مذهبی اهل سنت پس از اتمام بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، آمانج حمزه لو، ماموستا طاهر شیخی و فائق شریعت پناه، سه فعال مذهبی اهل سنت از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، فائق شریعت پناه، آمانج حمزه لو و ماموستا طاهر شیخی، سه فعال مذهبی اهل سنت پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به  زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. 

جملگی این فعالان مذهبی اهل سنت پس از انتقال به زندان مرکزی ارومیه پس از ۲ روز از بند قرنطینه « امن » در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، به بند مشاوره منتقل و امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه به بند زندانیان سیاسی در این زندان منتقل شدند. 

فایق شریعت پناه – متولد: ۱۳۶۴ – فرزند: نجم الدین، ساکن روستای حاجی آباد از توابع منطقه چومی مجیدخان شهرستان بوکان،  در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و برای بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۲۳مرداد ماه ۱۳۹۹, آمانج حمزه لویی, دیگر فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. 

همچنین گفته می شود ماموستا طاهر شیخی، هم در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. 

اتهام هر ۳ نفر این فعالان مذهبی اهل سنت عضویت و همکاری با گروه انصارالسنه، که یک گروه مذهبی اهل سنت هست عنوان شده اما از مصادیق حقوقی اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این خبر  در دست نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااهل تسنناهل سنتاهل سنت ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناهل تسنن در ایراناداره اطلاعات ارومیهنقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانپیروان اهل سنتامام جمعه اهل سنتنقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناهل سنت کردستاناهل سنت در ایرانماموستانقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنتنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانپیروان اهل سنت در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهسرکوب اهل تسنننمازخانه شهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایراناهل تسنن کردستانفعالان مذهبی اهل سنتفعالان مذهبی اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسننبازداشت اداره اطلاعات ارومیهنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان اهل تسنن در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایراناقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایراناقلیت اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناهل سنت کوردستاننقض حقوق شهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت ایرانفائق شریعت پناهفائق شریعت پناه روستای حاجی آبادفعالان مذهبی در ایرانآمانج حمزه لوییآمانج حمزه لوئیفعالان مذهبی سنی مذهباحضار و بازداشت فعالان مذهبیبازداشت فائق شریعت پناهفائق شریعت پناه روحانیماموستا طاهرشیخیماموستا طاهر شیخیطاهرشیخیطاهر شیخی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: