•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

محکومیت چهار تن از شهروندان به ۱۷سال حبس تعزیری در مریوان و اشنویه / بازداشت ۵ تن از شهروندان در سایر شهرها

1
760

سه تن از شهروندان در مریوان و یک شهروند دیگر در اشنویه از سوی دادگاه انقلاب این دو شهر در مجموع به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در شهرهای لرستان, اشنویه, سنندج و ارومیه دستکم ۵ تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, “شاکر مرویی” شهروند ساکن روستای نی از توابع اشنویه با اتهامات “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. در خبری دیگر۳ تن از شهروندان ساکن “روستای نی” در مریوان بنامهای : “هوشیار کسرائیروستای ” ۴١ ساله فرزند رشید، “بریار کاوه” ۲۵ ساله فرزند امین و “وریا فرجی” ٣١ ساله فرزند عبدالله با اتهام  “عضویت در احزاب کرد مخالف نظام”  پس از محاکمه از سوی دادگاه انقلاب این شهر به ترتیب به ۶ سال حبس تعزیری و تبعید به استان سیستان و بلوچستان و دو نفر دیگر هریک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

لازم به ذکر است که پس از ابلاغ حکم صادره از سوی دادگاه بدوی هر سه نفر آنها به حکم صادره معترض و حکم آنها به دادگاه تجدیدنظر سنندج ارجاع شده است. در خبری دیگر از ارومیه گزارش شده است که روز ۲۹ اسفند، یک شهروند به نام “سمکو جعفری” ۲۸ ساله از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به محل نامشخصی منتقل شد.

پیش از آن روز ۲۸ اسفند هم یک شهروند به نام “آسو گرمینی” از اهالی شهرستان اشنویه به دلایل نامعلومی بازداشت شده است.

همچنین ۲ تن از شهروندان لک در استان لرستان به نام های “علی رضایی” و  “یوسف کاکاوند” توسط  نیروهای اداره اطلاعات سپاه در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

“شاکر مرویی”  در تاریخ ۳۰ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط نیروهای اداره اطلاعات اشنویه بازداشت و پس تفتیش کامل محل سکونت وی را به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل کردند. او نهایتا روز چهارشنبه ۷ شهریور، با تودیع وثیقه‌ هشتاد میلیون تومانی تا هنگام اتمام مراحل دادرسی، موقتا از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه آزاد شده بود.

هوشیار کسرائی روز ۲۰ تیر ۹۷ بازداشت شده و نهایتا روز سه‌شنبه ۲۴ مهر با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان مریوان آزاد شد. او روز چهارشنبه ۱۱ مهر از بازداشتگاه اطلاعات سنندج به زندان مرکزی مریوان منتقل شد.

بریار کاوه هم که‌ روز ۲۶ مهر بازداشت شده‌ بود، ۲۸ آبان با تودیع وثیقه موقتا آزاد شد. وی روز ۲۷ آبان پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان مریوان منتقل شده بود.

همچنین وریا فرجی که در تاریخ ۲۰ تیر بازداشت شده‌ بود، روز ۲۵ مرداد با تودیع وثیقە‌ی ۱۲۰ میلیون تومانی آزاد شد.

پیرامون بازداشت دو تن از شهروندان لک بنامهای “یوسف کاکاوند” و “علی رضائی” بازداشت این افراد بر اساس توضیح نیروهای امنیتی در ارتباط با در رابطه با برپایی مراسم نوروز (برگزاری مراسم آتش نوروزی) در روستای گیزه رود است.

هفته‌ی دوم اسفند نیز یک شهروند به نام “افشار فتحی” ٢۶ ساله فرزند احمد از اهالی روستای “تنگیسر” از توابع منطقه‌ ژاورود سنندج در شهرستان دیواندره با اتهاماتی مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام بازداشت شده است.

برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر برخورداری افراد بر رفتاری بدون تبعیض از سوی حکومتها تاکید شده است.

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: