•                  
سه شنبه , ۱۱ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

شکوفه یداللهی, سپیده مرادی و سیما انتصاری, با پایان دوران حبس آزاد شدند

0
265

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, شکوفه یداللهی, سپیده مرادی و سیما انتصاری, سه تن از زنان دراویش گنابادی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اتمام دوران حبس تعزیری آزاد شدند. این ۳ درویش گنابادی در جریان حادثه گلستان هفتم پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی توسط دادگاه انقلاب تهران و بدون وکیل هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و سپس توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران هر یک به تحمل به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, شکوفه یداللهی, سپیده مرادی و سیما انتصاری, سه تن از زنان دراویش گنابادی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله شان از این زندان آزاد شدند. این ۳ درویش گنابادی, در حادثه گلستان هفتم توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی دوران بازجوئی در روندی که ناقض اصول دادرسی عادلانه بود شکوفه یداللهی, سپیده مرادی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و سیما انتصاری هم توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که این پرونده پس از ارجاع به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برای هر یک به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ سپیده مرادی در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان بازداشت و سرکوب گسترده درویشان گنابادی در خیابان گلستان هفتم محله پاسداران در تهران با اعمال خشونت شدید از سوی نیروهای امنیتی و لباس شخصی بازداشت شد. 

این درویش گنابادی، با آغاز روند دادرسی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به جلسه محاکمه احضار شده بود، ولی با بیان این که درویشان زندانی از حقوق محرز قانونی مانند حق وکیل محروم بودند از حضور در دادگاه خودداری کرده بود. سپیده مرادی, همچنین در تاریخ ۲۵ تیر۱۳۹۷ برای دومین بار از زندان قرچک به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شده بود. وی که پیش تر به دلیل غیرقانونی دانستن روند دادرسی و محرومیت از حق وکیل از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرده بود این بار نیز با بیان این که همچنان بر موضع خود ایستاده دیگر بار از رفتن به دادگاه امتناع کرده بود. سپیده مرادی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و “با استناد قاضی پرونده به بندهای پ، ه و د ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی” به تحمل ۲ سال ممنوعیت و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. سپیده مرادی پیش‌تر به دلیل درویش بودن از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس محروم شده بود.

شکوفه یداللهی, در تاریخ ۲۵ تیر۱۳۹۷ برای دومین بار از زندان قرچک به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شده بود. این زن درویش گنابادی که پیش‌تر به دلیل غیرقانونی دانستن روند دادرسی و محرومیت از حق وکیل از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرده بود این بار نیز با بیان این که همچنان بر موضع خود ایستاده است دیگر بار از رفتن به دادگاه امتناع کرده بود. شکوفه یداللهی, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و “با استناد قاضی پرونده به بندهای پ، ه و د ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی” به تحمل ۲ سال ممنوعیت و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. 

در نهایت شکوفه یداللهی, در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شده بود. پس از ارجاع پرونده شکوفه یداللهی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم وی از ۵ سال حبس تعزیری به ۲ سال کاهش پیدا کرد. 

همچنین پیرامون سیما انتصاری, دیگر زن درویش گنابادی لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۷, سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور “ماشالله احمدزاده”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی کشور”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۷, سیما انتصاری اعلام کرده بود که به رای صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دلیل محرومیت از حق دادرسی عادلانه اعتراضی نخواهد کرد اما با این حال پس از اعلام تجدید نظر خواهی از سوی این زن درویش پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد و مدت محکومیت حبس وی از ۵ سال به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

درگیری نیروهای امنیتی با دراویش از اواسط بهمن ۱۳۹۶ در مقابل منزل نورعلی تابنده، قطب دراویش صورت گرفت بود و پس از آن تحصن و تجمع دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ در خیابان پاسداران در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یکی از دراویش با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری کشیده شد. در جریان این درگیری ها، صدها تن از دراویش معترض، بازداشت شدند یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

برچسب هاقطب دراویش گنابادیماشالله احمدزادهنقض حقوق بشر در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش در ایراناقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیابوالقاسم صلواتیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیبیند زنان زندان اوینبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمحقوق شهروندی در ایرانحادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتم پاسداراندادگاه انقلابدرویش گنابادیدراویشدراویش کواردراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش بازداشت شدهدراویش در ایراندراویش زندراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزنان دراویشزنان دراویش گنابادیزندان اوینزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیسپیده مرادیسپیده مرادی درویش گنابادیسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش در تهرانسرکوب زنان ایرانشکوفه یداللهیشکوفه یداللهی درویش گنابادیشکوفه یدالهیشکوفه یدالهی درویش گنابادیشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانضرب و شتم زنان دراویش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: