•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, می 29

احکام تبعید دستکم ۱۲ تن از دراویش گنابادی اجرا شد

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دوازده تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم جهت اجرای احکام تبعید به شهرستانهای محل تبعید خود اعزام شدند. این دراویش گنابادی طی روزهای فروردین ماه سالجاری با تعلیق احکام حبس تعزیری از زندان آزاد شده بودند. طی روزهای آتی احکام تبعید سایر دراویش اجرا خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, هادی شاهرضا، سعید دور اندیش, احسان ملک محمدی, رسول هویدا، سعید سلطان پور, اکبر بیرانوند, بابک مرادی, مهدی کیوانلو, محمد رضا درویشی، سعید کریمایی, سید مصطفی میر محمدی و جعفر احمدی, دوازده تن از دراویش گنابادی جهت اجرای احکام تبعید به شهرهای زابل, زهک, سراوان, نهبندان و کهنوج اعزام شدند. صدور احکام تبعید بر علیه این دروایش گنابادی از بابت اتهامات این شهروندان در حادثه گلستان هفتم پاسداران تهران است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به دراویش گنابادی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به معرفی نامه های صادره از سوی شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران, هادی شاهرضا، سعید دور اندیش و احسان ملک محمدی به شهرستان زابل, رسول هویدا، سعید سلطان پور و اکبر بیرانوند به شهرستان زهک, بابک مرادی و مهدی کیوانلو به شهرستان سراوان, محمدرضا درویشی، سعید کریمایی و مصطفی میرمحمدی به شهرستان نهبندان و جعفر احمدی نیز به شهرستان کهنوج اعزام شدند. این دراویش گنابادی پس از ورود به شهرهای محل تبعید و طی مراحل اداری اولین روز از تبعید خود را سپری کردند”.

این منبع مطلع همچنین گفت: “با توجه به احکام صادره از سوی شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران هر یک از این دراویش گنابادی باید مدت ۲ سال را در تبعید سپری کنند”.  

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی, تعلیق اجرای احکام تبعید رسول هویدا، سعید کریمائی،محمد کریمائی، احسان ملک محمدی، سخاوت سلیمی، بابک مرادی، فرامرز منگیری، اکبر بیرانوند، علیرضا لک، مصطفی میرمحمدی، سید دور اندیش، احمد ایرانی خواه، جعفر احمدی، مجید رشیدی، رضا انتصاری، سینا انتصاری، هادی شاهرضا، جواد خمیس آبادی، مرتضی کنگرلو، محمد رضا درویشی، رضا یاوری، مهدی ایزد پناه، احمد و محمود براکوهی، حسن شاه رضا، سعید کاکاوند، حیدر تیموری، مجید مرادی، مجتبی بیرانوند, سی تن از دراویش گنابادی را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری اطلاع رسانی کرده بود. 

پیش از این گزارشهایی از اعزام بابک مرادی, درویش گنابادی ساکن شهرستان ازنا از توابع استان لرستان در برخی رسانه ها منتشر شده بود اما این درویش گنابادی در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سالجاری پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران از تعلیق اجرای حکم تبعید خود تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سالجاری مطلع شده بود. 

در همین حال, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه در کنفرانس خبری با رسانه های داخلی ایران از تعیین تکلیف پرونده های قضائی زندانیان تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ خبر داده بود. این مقام قضائی همچنین از احتمال تعلیق اجرا و آزادی زندانیان خبر داد. 

هادی شاهرضا، سعید دور اندیش, احسان ملک محمدی, رسول هویدا، سعید سلطان پور, اکبر بیرانوند, بابک مرادی, مهدی کیوانلو, محمد رضا درویشی، سعید کریمایی, سید مصطفی میر محمدی و جعفر احمدی, از جمله ۲۰۲ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم هستند که پس از بازداشت در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در روندی پر ابهام و عین محرومیت از اصول دادرسی عادلانه توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به احکام حبس تعزیری و تبعید و برخی از این دراویش نیز به شلاق محکوم شدند. 

دستگاه قضائی ایران برای دستکم ۳۰ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم مجازات تبعید در نظر گرفت. در این احکام بین ۱ تا ۲ساله برای این شهروندان تبعید به مناطقی از خراسان جنوبی, سیستان و بلوچستان و برخی مناطق مرکزی ایران در نظر گرفته شده است. این احکام پس از صدور توسط ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ماشالله احمدزاده قاضی وقت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط شعبه احمد زرگر قاضی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

لازم به ذکر است, اعطای آزادی مشروط به جملگی این دروایش گنابادی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

برچسب هااقلیتهای مذهبیدراویش گنابادیاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیاندراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیشهرستان زابلسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراندرویش گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیشهرستان سراواندراویش کوارمحمدرضا درویشیسرکوب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادیدراویشرسول هویداسعید سلطان پوردراویش بازداشت شدهسعید سلطانپوردکتر رسول هویدااکبر بیرانونداقلیتهای قومی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدادگاهی دراویش گنابادیدراویش زندراویش در ایرانبابک مرادیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدادسرای امنیت تهرانسعید دوراندیشسرکوب اقلیتهای مذهبیمصطفی میرمحمدیسعید کریماییجعفر احمدینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دراویش گنابادی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیدراویش گنابادی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهیتبعید دراویش گنابادیمهدی کیوانلودراویش زندانیدرویش گنابادی در ایرانشهروندان درویش گنابادی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان دراویش در ایراناقلیتهای دینی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانهادی شاهرضااقلیت دراویش در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانسرکوب پیروان دراویش در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان آئین دراویش گنابادی در ایراناکبر داداشی دراویش گنابادیسرکوب گسترده دراویش گنابادیاقلیت درویش گنابادیبیماری رضا سیگارچی درویش گنابادیدراویش گنابادی زندانی در ایرانسعید کریمائیمهدی کیوان لواقلیت دراویش گنابادیآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش گنابادیاحسان ملک محمدیمحمدرضادرویشیسرکوب پیروان دراویش گنابادیدرویش گنابادی زندانیپیروان آیین دراویش در ایرانسعید دور اندیشاکبربیرانوندهادی شاهرضا درویش گنابادیسعیددوراندیش درویش گنابادیشهرستان نهبندانشهرستان کهنوجشهرستان زهکجعفر احمدی درویش گنابادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: