•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

جواد حسینی نژاد از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد

0
864

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جواد حسینی نژاد, زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد « مرکزی » مشهد, بطور مشروط آزاد شد. این شهروند پس از بازداشت در جریان اعتراضات آبان ماه سال گذشته در مجموع به تحمل ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جواد حسینی نژاد, زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان وکیل آباد « مرکزی » مشهد بطور مشروط آزاد شد. این شهروند پس از بازداشت در جریان اعتراضات آبان ماه سال گذشته در مجموع به تحمل ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, جواد حسینی نژاد, توسط شعبه ۶ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست “حسین بهمن آبادی”, از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” در مجموع به تحمل ۱ سال و ۱۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی محکومیت حبس تعزیری وی به ۱۵ ماه کاهش پیدا کرد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۶ دادگاه انقلاب مشهد جواد حسینی نژاد از بابت اتهام :”فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین از بابت اتهامات عضویت در گروه‌های مخالف نظام و راه اندازی کانال تحت عنوان تغیر رژیم و براندازی نظام نیز تبرئه شد. این حکم در حالی صادر شد که جواد حسینی نژاد, از لحظه بازداشت حتی در زمان بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است”. 

جواد حسینی نژاد, در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تظاهرات اعتراضی در مشهد توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان و طی مراحل بازجوئی از بابت اتهامات: فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی, توهین به رهبری, عضویت در گروه‌های مخالف نظام و راه اندازی کانال تحت عنوان تغییر رژیم و براندازی نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پرونده وی پس از اتمام جلسه بازپرسی به شعبه ۶ دادگاه انقلاب مشهد ارجاع شده بود. 

جواد حسینی نژاد در بند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد تحمل حبس می‌کرد که بعد از اعتراض به نبود امکانات, به بند ۵ در این زندان منتقل شد اما به دلیل عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در کنار زندانیان جرائم خطرناک از قبیل قتل و سرقت مسلحانه قرار گرفته بود و از سوی زندانیان این بند تهدید به قتل شده بود”. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام در قالب گزارشهای جداگانه خبری به تفسیر خبری از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور پرداخت. این اعتراضات که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افراد زخمی شده در مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه اکثر دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان پرسآبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در ایرانجواد حسینی نژادجوادحسینی نژادحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانی سیاسی جواد حسینی نژادزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: