•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت دو تن از فعالان کارگری در سنندج و کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی

0
547

دو تن از فعالان کارگری ساکن سنندج و کرمانشاه بنامهای: رضا امجدی و قدرت الله جلالوند توسط نیروهای اداره اطلاعات این دو شهر بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, در تاریخ ٢ فروردین ۱۳۹۸، “رضا امجدی” فعال کارگری از اهالی روستای حسن‌آباد از سوی نیروهای ادارەی اطلاعات این شهر بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شده است. در خبری دیگر همچنین در تاریخ  ۳ فروردین ۱۳۹۸، یک فعال کارگری به نام “قدرت‌الله جلالوند” به دلایل نامشخصی از سوی نیروهای اداره‌ی اطلاعات کرمانشاه بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد. لازم به ذکر است که رضا امجدی,  پیشتر نیز یک بار دیگر در تاریخ ۱۹ بهمن ۹۶ به همراه یک فعال کارگری دیگر به نام “امین سیبر” از سوی ماموران امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده و نهایتا  در تاریخ ۱۳ اسفند همان سال با تودیع وثیقه آزاد شده بودند.  همچنین بازداشت پیشین قدرت‌الله جلالوند به اتهام برگزاری تجمعات کارگری و تحریک کارگران شهرداری برای اعتصاب عنوان شده‌ بود اما تاکنون مشخص نشده است که بازداشت اخیر در رابطه با پرونده‌ی پیشین میباشد و یا اتهامات دیگری علیه وی مطرح شده‌اند. رضا امجدی نیز پیش از این نیز سابقه‌‌ی بازداشت را دارد، آخرین بار در روز ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ در حاشیه‌ی اعتراضات نسبت به مرگ مشکوک فعالین محیط زیست سنندج بازداشت شده و یک روز بعد با قرار کفالت ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد.

یک بار دیگر هم در تاریخ ۵ اردیبهشت ۹۵ بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

در سال ٩۴ هم، وی پس از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر بازداشت و بە تحمل ٣ ماه حبس محکوم شده و پس از اتمام دوران محکومیتش از زندان آزاد شدە بود

سرکوب گسترده فعالان کارگری در ایران در قیاس با اسناد بین المللی حقوق بشر و میثاق های بین المللی  نقض حقوق بشر میباشد. چرا که در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت کلام بر حق افراد بر ایجاد تشکلهای کارگری و اتحادیه و همچنین برخورداری افراد از حقوقی برابر با دیگر شهروندان .تاکید شده است.

رضا امجدی- فعال کارگری

رضا امجدی- فعال کارگری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.