•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

آزادی دو تن از شهروندان بازداشت شده در مراسم نوروز در استان لرستان با قرار کفالت

0
871

امروز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸, “یوسف کاکاوند” و “علی رضائی”, دو تن از شهروندان ساکن ساکن بخش کاکاوند از توابع استان لرستان که پیشتر در ارتباط با برپائی مراسم نوروز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، روز جاری با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, “یوسف کاکاوند” و “علی رضائی” دو تن از شهروندان ساکن بخش کاکاوند از توابع استان لرستان که پیش تر و در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ و در ارتباط با مراسم نوروز در “روستای گسزه رود” توسط نیروهای نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند, امروز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ با قرار کفالت آزاد شدند.

پیرامون بازداشت این دو شهروند لک لازم به ذکر است که “یوسف کاکاوند” و “علی رضائی” بر اساس توضیح نیروهای امنیتی در ارتباط با برپایی مراسم نوروز (برگزاری مراسم آتش نوروزی) در روستای گیزه رود بوده است.

جشن نوروز در مناطق غرب کشور بخصوص مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی و اهمیت نمادین سیاسی آن و همینطور نقش آفرینی احزاب منطقه با دیده شک و بدگمانی از سوی نهادهای امنیتی نگریسته می شود.

برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله موراد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر برخورداری افراد بر رفتاری بدون تبعیض از سوی حکومتها تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: