•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

احضار هانیه دائمی, محمدحسین آقاسی و بهمن اموئی به پلیس امنیت تهران

0
1134

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, در پی تماس تلفنی از سوی پلیس امنیت مبنی بر حضور, “هانیه دائمی”, خواهر آتنا دائمی, “محمد حسین آقاسی” وکیل دادگستری و “بهمن امویی” روزنامه نگار و از زندانیان سابق سیاسی جهت حضور در آن مکان احضار شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۸, “محمدحسین آقاسی” وکیل دادگستری, “هانیه دائمی” خواهر آتنا دائمی زندانی سیاسی و “بهمن امویی” روزنامه نگار و از زندانیان سابق سیاسی طی تماسی تلفنی جهت اخذ تعهد مبنی برعدم حضور در مراسم ۷ آبان ماه که به مناسبت زادروز کوروش برگزار می شود احضار شدند. 

براساس این گزارش؛ “هانیه دائمی”, با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت؛ از پلیس امنیت تماس گرفتند گفتند برای پاره‌ای از توضیحات امروز آنجا باشم. 

همچنین محمدحسین آقاسی, وکیل دادگستری هم با انتشار یادداشتی در توئیتر خود نوشت؛ از پلیس امنیت روز یکشنبه طی تماس تلفنی از من خواسته شد که پایگاه آنها مراجعه کنم. در پایگاه با افراد دیگری مواجه شدم که مانند من دعوت شده بودند.
سپس وارد اتاقی می شدیم که باید کتبا متعهد می شدیم از حضور در مراسم روز کورش کبیر در پاسارگاد که به مناسبت زادروز کوروش برگزار می شود خودداری کنیم. 

همچنین بهمن امویی, روزنامه نگار و از زندانیان سابق سیاسی که روز جاری در محل پلیس امنیت تهران حاضر شده بود پس از اخذ تعهد مبنی بر عدم حضور وی در مراسم زادروز کوروش در پاسارگاد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت؛ “از بابت مطالبی که به مناسبت زادروز کورش در فضای رسانه ای منتشر کرده بودم مورد احضار قرار گرفتم”. 

همزمان با نزدیک شدن به ۷ آبان ماه که مصادف است با زادروز تولد کوروش, با توجه به ویدئوها و گزارشهای خبری منتشره در رسانه ها و شبکه های اجتماعی حاکی از انسداد مسیرهای جاده ای که به آرامگاه کوروش منتهی می شود خبر داده است و ماموران امنیتی همانند سالهای گذشته این مسیرها را مسدود کردند. 

 ممانعت از انجام مراسم های مرتبط با فرهنگ و عقاید باستانی و مذهبی افراد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: