•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

احضار امید اسدی, فعال مدنی ساکن کامیاران به دادگاه تجدیدنظر

0
714

شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان, با صدور ابلاغیه ای امید اسدی, فعال مدنی ساکن کامیاران را از بابت رسیدگی به درخواست تجدیدنظرخواهی این فعال مدنی که پیش از این از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱ سال حبس تعزیری  محکوم شده بود را احضار کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, امید اسدی, فعال مدنی ساکن کامیاران ضمن دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان, جهت برگزاری جلسه دادرسی این فعال مدنی در مرحله تجدیدنظرخواهی که پیش از این این فعال مدنی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود را برای شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸, احضار کرد. 

بر اساس این گزارش, در ابلاغیه صادره از امید اسدی خواسته‌ شده که در ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در خصوص شکایت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کامیاران مبنی بر “تبلیغ به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی” در محل شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر کردستان حاضر شود.

در تاریخ ۵ خرداد ماه سالجاری, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی مبنی بر محکومیت امید اسدی از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, احضار این فعال مدنی از بابت رسیدگی به اتهامات وی در مرحله تجدیدنظرخواهی از بابت پرونده ای است که امید اسدی در آذرماه ۱۳۹۷ به اتهام “تبلیغ به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی”  بە تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدە بود و این احضار به دلیل اعتراض وی به آن حکم بوده است.

امید اسدی در تاریخ ۳۰ مرداد۱۳۹۷، از سوی نیروهای اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان کامیاران بازداشت شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۴ شهریور۱۳۹۷ بعد از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادسرا با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به طور موقت آزاد شده است. 

لازم به ذکر است, از جمله دلایل بازداشت این فعال مدنی, مشارکت در کمپین های حمایتی از رامین حسین پناهی, زندانی سیاسی کورد که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از راه بغی و عضویت در حزب کومله در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در یکی از پادگانهای سپاه پاسداران اعدام شده بود صورت گرفت. 

شهرستان کامیاران در جنوب استان کردستان و در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب سنندج و در مرز دو استان کردستان و کرمانشاه و مابین مراکز این دو استان قرارگرفته است.

سرکوب فعالان جامعه مدنی در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: