•                  
دوشنبه , ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸
دوشنبه, فوریه 17

بازداشت احمد ثعلبی حسانی, فعالان فرهنگی ساکن اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
206

نیروی امنیتی اهواز, اقدام به بازداشت احمد ثعلبی, فعال فرهنگی ساکن اهواز که پیش از این با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود برای دومین بار بازداشت شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۸, احمد ثعلبی حسانی, فعال فرهنگی ساکن کوی علوی اهواز, توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال فرهنگی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ احمد ثعلبى حسانى در کنار فروش عطر در مغازه خود با نام “عطر فروشى ابوحسان” در خیابان مدرس کوی علوی، به فعالیت‌های فرهنگى نیز می‌پرداخت که توسط نیروهای اداره اطلاعات در اهواز بازداشت شده است. 

احمد ثعلبی حسانی, شهروند ۲۷ ساله و متاهل و ساکن کوی علوی اهواز است. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسبه بر این فعال فرهنگی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست. 

احمد ثعلبى حسانى، پیش‌ از این و در ۱۰ آبان ۱۳۹۶ پس از مشارکت در اعتراضات مربوط به آلودگی هوا، محیط زیست و تغییر مسیر رود کارون توسط اطلاعات بازداشت شده بود. وی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” و محاکمه از سوی شعبه ۱۲ بازپرسى دادگاه انقلاب محاکمه شد ولی حکمی برای وی هنوز صادر نشده و با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در تاریخ  ۲۰ آذر ۱۳۹۶ به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان آزاد شده‌ بود.

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: