•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

احضار محمدجواد حق شناس, فعال سیاسی به دادگاه

0
541

محمد جواد حق شناس, فعال سیاسی و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از سوی مراجع قضائی احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا, امروز دوشنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۸, محمدجواد حق شناس, فعال سیاسی و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با توجه به ابلاغیه دریافتی می بایست در تاریخ ۱۱ تیر ماه در دادسرا حاضر شود. 

این فعال سیاسی با انتشار نامه ای خطاب به محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران به شرح ماجرای احضار خود به مراجع قضائی نیز پرداخته و گفته که طبق ابلاغیه دریافتی باید در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۸ در دادسرا حاضر شوم. 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در بخشی از این نامه آورده است:

در مهلت مقرر وکیل اینجانب به دادسرا مراجعه کرده و پس از طرح موضوع بازپرس مربوطه اعلام می‌دارد که اینجانب شخصا می‌باید مراجعه کنم و ضمنا لازم است وثیقه‌ای نیز به همراه داشته باشم و مقرر می‌شود در روز سه‌شنبه تاریخ ١١ تیرماه ساعت ۸ و ۳۰ دقیه در دادسرای ارشاد حاضر شوم. اینجانب در تاریخ ۱۱ تیرماه در دادسرای ناحیه ۲۱ ارشاد حاضر خواهم شد. که البته امکان تامین هرگونه وثیقه را نیز نخواهم داشت. برخی دوستان آگاه و مطلع معتقدند این احضار در تداوم احضارهای قبلی سایر همکاران من‌جمله خانم‌ها فخارى، خداکرمى و آقاى میرلوحى و پرونده‌سازی و تحت فشار قرار دادن اعضای شوراست. (همان وعده‌اى که جناب علوى در اولین دیدارشان با شورا مطرح کردند. 

این فعال سیاسی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه به او اعلام شده که وثیقه همراه خود بیاورد، نوشت که امکان تأمین هرگونه وثیقه را نخواهد داشت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: برخی دوستان آگاه و مطلع معتقدند این احضار در تداوم احضارهای قبلی سایر همکاران از جمله خانم ها الهام فخاری، ناهید خداکرمی و سید محمود میرلوحی (اعضای شورای اسلامی شهر تهران)، پرونده سازی و تحت فشار قرار دادن اعضای شوراست».

برخی منابع خبری, احضار حق‌شناس را به دلیل انتشار مناجات ربنا با صدای یک خواننده زن در اینستاگرامش عنوان کرده اند اما منابع رسمی تاکنون در این زمینه اظهارنظر نکرده اند.

سرکوب فعالان فضای مجازی در ایران مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده محمد مهدوی فر و سایر فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: