•                  
دوشنبه , ۲۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

احضار علیرضا فرشی دیزج, فعال ملی مدنی ساکن تهران به دادگاه تجدیدنظر

0
483

علیرضا فرشی دیزج، فعال ملی مدنی, ساکن تهران با توجه به دریافت پیام کوتاه به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به جهت شرکت در جلسه دادرسی از بابت پرونده ای که پیش از این وی در آن به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان خوزستان محکوم شده بود احضار گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی دیزج، فعال ملی مدنی, حسب پیام کوتاه دریافتی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران احضار شد. احضار وی از بابت پرونده ای است که این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به اتهام مطالبه آموزش به زبان مادری با مصداق حقوقی اتهام” مشارکت در تشکیل جمعیت به منظرو برهم زدن امنیت کشور” از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به باغ ملک واقع در استان خوزستان تبعید شده بود میباشد.

در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی دیزج  از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است. 

شرکت در مراسم‌های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند.

دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده است.

همچنین در حکم صادره از سوی دادگاه بدوی اسامی ۳ تن دیگر از فعالان مدنی به چشم می خورد که با توجه به حکم صادره؛  اکبر آزاد، روزنامه‌نگار و پژوهشگر به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام، بهنام شیخی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و حمید منافی به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان از توابع استان لرستان محکوم شدند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ نیز سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواهان لغو حکم علیرضا فرشی دیزج شده بود. به گفته این نهاد آقای فرشی به خاطر فعالیت‌های صلح آمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت و به ۱۵ سال زندان و ۲ سال تبعید محکوم شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ مدافع حقوق بشر علیرضا فرشی دیزج ۳ سال پیش در چنین روزی به خاطر فعالیت‌های صلحآمیزش از جمله حمایت از حقوق زبانی اقلیت‌ها بازداشت شد. او اکنون به خاطر فعالیت‌های مسالمت آمیزش با یک حکم زندان طولانی مدت روبرو شده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

صدور احکام حبس و تبعید و اعمال محرومیت های گسترده بر شهروندان از بابت آموزش به زبان مادری در ایران و از سوی حکومت جمهوری اسلامی در حالی است که سازمان فرهنگی ملل متحد، یونسکو، روز ۲۱ فوریه را به عنوان روزجهانی زبان مادری در تقویم سالانه خود نام‌گذاری کرده است و سالانه رسانه‌ها در ایران هم در تجلیل از زبان مادری مطالبی منتشر می‌کنند و مراسم پراکنده و غیر رسمی به همین مناسبت برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: