یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
دوشنبه, ژوئن 5

احضار و بازجوئی از ۷ فعال شبکه های اجتماعی در شهرستان صاحب

0
808

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات سپاه در شهر صاحب واقع در بخشی از شهرستان سقز از توابع استان کردستان, ارسطو آذرپور، واحد درخشانیان، کمال سوسنی، محسن کریمی، یاسین کریمی، سوران گل‌محمدی  و سعدی گل‌محمدی, را پس از احضار به این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, ارسطو آذرپور، واحد درخشانیان، کمال سوسنی، محسن کریمی – متولد: ۱۳۶۷, یاسین کریمی – متولد: ۱۳۷۴, سوران گل محمدی – متولد: ۱۳۷۵ و سعدی گل محمدی – متولد: ۱۳۷۱, پس از احضار از سوی اطلاعات سپاه شهرستان صاحب واقع در استان کردستان تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

احضار جملگی این شهروندان به اتهام فعالیتهایی که آنها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در حمایت از جنبش کردستان انجام می دهند بوده است. 

گفته می شود نیروهای امنیتی در جریان بازجوئی این فعالان رسانه ای را تهدید کردند که در صورت ادامه فعالیت در فضای مجازی و اعلام حمایت از جنبش کردستان با آنها برخورد قضائی خواهند کرد. 

این شهروندان پس از اتمام چندین ساعت بازجوئی و پرسش و پاسخ توام با تهدید فرافکنی آزاد شدند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

سرکوب شهروندان, پرونده سازی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و عقیده و همچنین ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااحضار و بازجوییشهروندان کورد در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحضاروبازجوییشهروندان کوردایرانسوران گلمحمدیشبکه های اجتماعیشهروندان کوردفعال شبکه های اجتماعینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانشبکه های خارج از کشوراحضار به اطلاعات سپاهسوران گل محمدیشهرستان سقزسرکوب شهروندان در ایرانفعالین شبکه های اجتماعیاحضار و تهدیدشهروندان کورد در جمهوری اسلامیارسطو آذرپورسعدی گلمحمدیاحضار و بازجوئینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورداداره اطلاعات شهرستان سقزارسطوآذرپورسعدی گل محمدینقض حقوق شهروندیفعال رسانه ایاحضارو بازجویینافرمانی مدنی شهرستانواحد درخشانیانجنبش کردستاناطلاعات سپاه پاسداراناحضار و بازداشتشهروندان کورد ایراناحضار و محاکمهفعال رسانه ای در ایرانواحددرخشانیاناطلاعات سپاه سقزاطلاعات سپاهاحضاریهکاربران شبکه های اجتماعیاداره اطلاعات سپاهسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیمحسن کریمیاحضاراحضار تلفنیشبکه های اجتماعی در ایرانشبکه های مجازیمطالبات شهروندیفعالان شبکه های اجتماعیکمال سوسنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: