•                  
جمعه , ۰۹ آبان , ۱۳۹۹
جمعه, اکتبر 30

احضار ۵ تن از شهروندان ساکن شهرستان سرباز به اداره اطلاعات این شهرستان

0
163

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, پنج تن از شهروندان ساکن شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان پیرامون مولوی فضل الرحمن کوهی تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز یکشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, حبیب جمالی, علی جمالی, عبدالقیوم حملی, عبدالرحیم جمالی و عبدالواحد بلوچی, پنج تن از شهروندان ساکن شهرستان سرباز و از نزدیکان مولوی فضل الرحمن کوهی پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان پیرامون اعتراضات شهروندان نسبت به بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت تحت بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس اعلام یک منبع مطلع: “از میان این  شهروند احضار شده به اداره اطلاعات شهرستان سرباز فقط حبیب جمالی, به همراه پدر خود به این ارگان امنیتی مراجعه کرده بود و ساعت‌ها مورد بازجویی قرار گرفت”. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “پس از اتمام مراحل بازجوئی این افراد از بابت اتهام “حضور در اعتراضی نسبت به زندانی کردن مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

 لازم به ذکر است, پیش از این و در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تحقیقات بازداشت شد. علیرغم گذشت بیش از ۳ ماه از تاریخ بازداشت این فعال مذهبی مذهبی اهل سنت وی بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد و از آزادی وی با تودیع قرار وثیقه ممانعت شده است. 

پس از بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در جریان این اعتراضات ماموران به سمتشان آتش گشودند که بنابر گزارشها دستکم ۲ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شده و تعدادی بازداشت شدند. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافضل الرحمن کوهیفعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی سنیمولوی فضل الرحمن کوهیپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن زاهداناحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاحضار شهرونداناداره اطلاعاتاعتراضات مدنیاعتراضات مدنی در ایراناعتراضات مدنی شهروندان در ایرانبازجوئیبازجوئی از شهروندانحبیب جمالیسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان سنی مذهبسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان سنی مذهبشهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان سنی مذهب در جمهوری اسلامیشهروندان سنی مذهب در زاهدانشهروندان سنی مذهب در سیستان و بلوچستانشهرستان سربازشهرستان سرباز نصیرآبادعلی جمالیعبدالقیوم حملیعبدالواحد بلوچیعبدالرحیم جمالی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: