•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت یک فعال مذهبی اهل سنت پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت در مشهد

0
479

حقوق بشر در ایران – طی روز جاری, در پی احضار “مولوی فضل الرحمن کوهی”, فعال مذهبی اهل سنت به دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ; امروز پنجشنبه ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد در این شهرستان بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ این روحانی اهل سنت روز جاری به همراه ۶ نفر دیگر از همراهان خود به دادگاه ویژه روحانیت مشهد مراجعه کرد و در بدو ورود موبایلهای آنها ضبط شد و به صورت اجباری به محل دیگری منتقل شدند و بنا بر اعلام مسئولان قضائی در این دادگاه با توجه به طولانی بودن روند بازجوئی از این فعال مذهبی اهل سنت به وی اعلام شد که در بازداشت آنها خواهد ماند. 

بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت در حالی از سوی مسئولان قضائی دادگاه روحانیت مشهد صورت گرفت که وی از جمله مخالفان مشارکت شهروندان اهل سنت ایران در جنگ سوریه بوده است موجب بروز موج کم سابقه ای از اعتراضات مدنی در منطقه بلوچستان شده بود. این اعتراضات که از بستن جاده ها، تجمع، اعتصاب و تعطیلی اماکن کسب شروع شد به موارد کم سابقه ای چون تحویل دادن سلاح توسط نیروهای سنی مذهب عضو سپاه پاسداران در منطقه کشیده شد.

مولوی کوهی با اتخاذ مواضعی از جمله مخالفت با اعزام اهل سنت به جنگ در سوریه، مخالفت با حذف نام بلوچستان از عنوان استان و همین‌طور مخالفت با تقسیم استان سیستان و بلوچستان، در بین شهروندان بلوچ سنی مذهب مورد توجه و احترام قرار گرفته است.

لازم به ذکر است “مولوی فضل الرحمن کوهی”, فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان اخیرا از اعتراضات مردمی ایران حمایت کرده بود.

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: