•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

احضار یاشار سلطانی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای به دادسرا

0
824

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, دادسرای فرهنگ و رسانه تهران یاشار سلطانی, روزنامه نگار و سردبیر و مدیر مسئول وبسیات معماری نیوز را در پی شکایت محمدباقر قالیباف از این فعال رسانه ای و روزنامه نگار پس از احضار تحت بازپرسی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, یاشار سلطانی, روزنامه نگار و مدیر مسئول وبسیات معماری نیوز از بابت شکایت محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران از این فعال رسانه ای و روزنامه نگار به دادسرا احضار و تحت بازپرسی قرار گرفت. 

براساس این گزارش یاشار سلطانی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “دلیل احضار امروزم در دادسرا شکایت قالیباف از من بود. هدفش ساکت کردنم در انتخابات است. پرونده تخلفاتش در اختیار شورای نگهبان است و حق مردم است که در جریان آنها قرار بگیرند. اگر کسی در دستگاههای نظارتی جرات پرسش از قالیباف را ندارد، من در دادگاه افکار عمومی از او خواهم پرسید”.

لازم به ذکر است؛ یاشار سلطانی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای پیش از این از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, از بابت اتهامات “جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور”، “نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی”، “افترا نسبت به شرکت عمران تکلار” و “تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شد”.

بر اساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران: “یاشار سلطانی به استناد مواد ۶۶۹، ۶۹۷، ۶۹۸ و ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد اتهام بند ب به تحمل ۲ سال حبس، در مورد اتهام بند پ به تحمل ۱ سال حبس و در مورد اتهام بند ت به ۲ سال حبس محکوم شده است. همچنین با توجه به محتویات پرونده و استنادات بندهای پ، ح و ذ ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محروم شد”.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی با مضمون “شروع محاکمه یاشار سلطانی”, از ارجاع پرونده یاشار سلطانی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود.

یاشار سلطانی، مدیرمسئول سایت معماری نیوز، در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۵ به دلیل افشای لیست واگذاری‌های شهرداری تهران، به دادگاه رسانه تهران احضار و بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه جهت محاکمه در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۵  همان سال با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران پیشتر گفته بود: “انگیزه یاشار سلطانی از افشای نامه سازمان بازرسی کل کشور درباره پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران سیاسی بوده و او برای پیروزی یک جریان خاص سیاسی در شورای شهر تهران دست به این اقدام زده است”.

سرکوب فعالان  فضای مجازی و رسانه ای و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: