•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

احضار اسکندر لطفی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان به دادگاه جزائی سنندج

0
920

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی شهرستان سنندج با صدور و ابلاغ احضاریه ای اسکندر لطفی, معلم و از اعضای انجمن صنفی معلمان مریوان از توابع استان کردستان و همچنین عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران را به تاریخ رسیدگی ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, جهت حضور در جلسه دادرسی احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده اسکندر لطفی, از اعضای انجمن صنفی معلمان مریوان از توابع استان کردستان و همچنین عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران, توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی شهرستان سنندج برگزار خواهد شد. 

براساس این گزارش: “اسکندر لطفی, عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و از اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران برای ششمین بار پیاپی طی ۴ ماه اخیر با توجه به ابلاغیه ای که روز دوشنبه هفته جاری به دفتر صالح نیکبخت وکیل مدافع این فعال صنفی ارسال شده از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی شهرستان سنندج دریافت کرده جهت حضور در جلسه دادرسی به تاریخ رسیدگی دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, احضار شد. 

لازم به ذکر است, اسکندر لطفی, پیش از این و در ماههای اخیر بدلیل فعلیتهای صنفی در زمینه مطالبات فرهنگیان از بابت اتهامات “نشر اکاذیب در فضای رسانه ای” و “تشویش اذهان عمومی” از سوی دادگاه انقلاب شهرستان سنندج مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۸، پس حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد.

اسکندر لطفی در طی جلسه بازپرسی اتهامات منتسبه علیه خود را مردود دانسته بود و کلیه فعالیتهای خود را به صرف مطالبه گری و در راستای احقاق حقوق فرهنگیان بیان کرد و پس از اتمام جلسه بازپرسی با توجه به صدور قرار کفالت بطور موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است که جمعی از فعالان صنفی فرهنگیان ساکن مریوان این فعال صنفی را طی این جلسه بازپرسی همراهی کرده بودند.

این فعال صنفی فرهنگیان در جریان تحصن سراسری معلمان ایران در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷ از سوی ارگانهای امنیتی احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته بود.

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.
همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی , روح الله مردانی و چند تن دیگر از فعالان صنفی فرهنگیان که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هافرهنگیانفرهنگیان در ایرانفضای مجازیفضای رسانه ایفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی معلمانمحاکمهمطالبات فرهنگیانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان در ایرانمعلمان زندانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی در ایراننشر اکاذیب در فضای رسانه ایهپقهوکانون صنفی معلمان کردستانآزادی بیانآزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در ایرانانجمن صنفی معلمان کردستاناحضار و محاکمهاسکندر لطفیاسکندرلطفیاعتراضات فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن معلمانتحصن معلمان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری معلمان ایرانجلسه دادرسیجامعه فرهنگیان ایرانجامعه معلمان ایرانجامعه معلمان در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه جزائی سنندجسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهرستان مریوانشعبه ۱۰۴ دادگاه جزائیشعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: